ИЗЛОЖБА 120 УМЕТНИЧКИХ ДЕЛА: „Крајишки ликовни салон“ од 10. до 16. новембра

У Сали под сводовима „Конака кнегиње Љубице у Београду“ у понедељак (10. новембра), у 19 сати, биће отворен „Крајишки ликовни салон“ традиционална и једна од најзначајнијих уметничких манифестација која окупља ликовне ствараоце чији су корени углавном везани за некадашњу Републику Српску Крајину, као и Републику Хрватску, Републику Српску и Босну и Херцеговину.

ИЗЛОЖБА 120 УМЕТНИЧКИХ ДЕЛА: „Крајишки ликовни салон“ од 10. до 16. новембра

Фото: СКД "Зора"

Ово је 25. година како се овај културни догађај одржава у главном граду , а 38. од оснивања манифестације у Книну. „Салон“ ће трајати до 16. новембра.

- Биће изложено преко 120 значајних уметничких дела и одржана и три књижевна сусрета. Гости на сусретима биће Петар Поповић, књижевник и новинар, Давид Млађовић, графички уметник и добитник овогодишње награде Салона, и Растко Лончар, песник и књижевни историчар. Сусрети са књижевницима су 13., 14. и 15. новембра, од 18 сати – сапштило је СКД Зора Книн‒Београд.

„Крајишки ликовни салон“ основан је као „Кнински“ почетком осамдесетих година прошлог века. Паралелно с њим, као његов нераскидиви део, већ неколико деценија одржава се и ликовна колонија у манастиру Крка и окупља уметнике који у оквиру Уметничког братства стварају дела од којих су нека изложена и на „Салону“. Последњих година веома успешно делује и колонија посвећена иконописању у манастиру Лазарица на далматинском Косову и поједини радови ће, такође, бити представљени.

„Крајишки ликовни салон“ се реализује у организацији СКД „Зора“ Книн-Београд и братских друштава: Удружења Срба из Хрватске и Завичајног клуба „Книнска Крајина“. Овогодишњи добитници награда, које традиционално додељује организатор су: Давид Млађовић ‒ Награда „Крајишког ликовног салона“, Плакету добија Борис Маркош Минго, Плакете Уметничког братства манастира Крка добијају Јелена Груловић Лалић и Милан Ђурђевић, а Плакету „Никола Церовац“ Светозар Борак .

 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ЦИРКУС У ХРВАТСКОЈ! Покушали да оправдају зашто је Вучић у првом, а Пленковић у другом реду - и још више се закопали (ФОТО)

ЦИРКУС У ХРВАТСКОЈ! Покушали да оправдају зашто је Вучић у првом, а Пленковић у другом реду - и још више се закопали (ФОТО)

ДИГЛА се велика бура у Хрватској због распореда седења на војној паради у Француској, којој је присуствовао и председеник Србије Александар Вучић.

14. 07. 2026. у 15:22

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

ХУМАНОСТ У ГЛАВНОЈ УЛОЗИ: Фондација Моззарт наставља са улагањима у заједницу