ПОДСЕЋАЊЕ У 33 СЛИКЕ: У Музеју савремене уметности Војводине вечерас отварање изложбе радова Бошка Петровића
ВЕК од рођења и четири деценије од смрти уметника Бошка Петровића вечерас (19.00) у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду биће обележени изложбом "Бошко Петровић (1922-1982): уметнички радови од 1956. до 1978. Поклон Вишње Петровић и Мирка Петровића Музеју савремене уметности Војводине." Поставка ће трајати до 28. августа.

Фото МСУВ
Повод за ову изложбу је одлука уметникове деце, ћерке Вишње Петровић и сина Мирка Петровића, да октобра 2020. године овом музеју дарују тридесет три рада свог оца.
Изложба обухвата пет уљаних слика великог формата, четрнаест колажа, осам монотипија, четири темпере и два акварела.
- Захваљујући овом легату, као и сликама које је сам уметник даровао 1976. и 1978. године, поклон-збирка Бошка Петровића у Музеју савремене уметности Војводине сада броји 59 радова, те уз поклон-збирке Милана Керца, Милете Виторовића, Стојана Трумића, Душана Миловановића и Богомила Карлавариса, представља једну од најобимнијих донација у Збирци сликарства МСУВ - открила је јуче "Новостима" Татјана Панић, историчарка уметности и ауторка изложбе.

"Хлеб", Фото МСУВ
Панићева напомиње да поред уља и темпера, разноврсности збирке доприносе уметнички радови изведени у другим техникама као што су акварел, колаж и монотипија. Такође, тематско-мотивски оквир дела окупљених у циклусе знатно је проширен, показујући сву слојевитост личности и уметничког стваралаштва Бошка Петровића.
Припрему изложбе која ће вечерас поклонике сликарства подсетити на једног од најистакнутијих у генерацији ликовних стваралаца који су на велику југословенску уметничку сцену наступили по окончању Другог светског рата, Татјана Панић започела је пре две године, али због пандемије короне, слике нису могле пред публику. Стога је одлучено да свечаност сачека ову годину у којој се обележава стогодишњица уметниковог рођења.

Из циклуса "Њиве", Фото МСУВ
У АТЕЉЕУ МИЛУНОВИЋА
БОШКО Петровић (1922-1982), рођењем Новосађанин, студирао је ликовну уметност у Београду и Будимпешти, а од 1949. године тајне сликарства откривао је у Мајсторској радионици Мила Милуновића. Оснивач је уметничког круга "Група 57", а заједно са ткаљом Етелком Тоболком, 1961. године установио је прву југословенску радионицу за израду таписерија "Атеље 61" у свом атељеу на Петроварадинској тврђави.
Препоручујемо

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)