БОЛИ МЕ ТИШИНА О СРПСКОМ СТРАДАЊУ: Јелена Ковачевић о збирци посвећеној злочинима над нашим народом у НДХ
ПЕСНИКИЊА Јелена Ковачевић стиховима је осведочила страдање Срба у Независној Држави Хрватској.

фото Приватна архива
Њена збирка стихова "Страдање", коју је објавило Удружење грађана "Јадовно 1941. Београд - Бања Лука", говори о покољу и геноциду над српским народом у Петрињи, Јајцу, логорима Јасеновац и Слано, Глини, Двору, Требињу, Милошевићима и Старом Броду, Босанском Петровцу, Пребиловцима, Босанском Броду, Суњи, Драксенићу, Столцу, Бихаћу, Гламочу и Босанској Градишки у Другом светском рату.
Књигу чини 41 песма, од којих су две посвећене Јасеновцу. Највећи број песама сведочи о геноциду над српским народом на територији Босне и Херцеговине, која се налазила под Независном Државом Хрватском. Песникиња је запослена у Архиву Југославија, тако да не изненађује да је своје стихове документовала изводима из историјске литературе и архивске грађе.
- Да представим српска страдања и страдалнике, подстакла ме је љубав према свом народу - каже, за "Новости", Јелена Ковачевић.
- Најлакше, а мислим и најбоље се изражавам кроз поезију.
Песникиња признаје да је, док је писала стихове који чине њено "Страдање", била уплашена.
- Непрестано сам се питала да ли сам достојна да пишем о нашим жртвама, а о осталом говоре песме - каже Јелена Ковачевић.
- И даље се питам зашто сам баш ја добила на дар да испишем целу збирку на ову тему. Као човека и као Српкињу боли ме тишина о том страдању. Заиста не знам зашто је о тим стравичним злочинима мало књижевних дела написано.
Догађаје који су је инспирисали, песникиња је поткрепила документарном грађом која говори шта се збило.
- Концепт збирке се сам наметнуо с обзиром да су песме произашле из архивског документа и литературе - говори нам Јелена Ковачевић.
- Историјски извори су и одбрана од злонамерних који би помислили да има неистине и претеривања у песмама. Душа је говорила а ја записивала, из невидела у видело, у песму.
На питање да ли осећала бол жртава док је писала потресне стихове, наша саговорница одговара:
- Одговор је у мојим песмама. Не бих могла да издвојим слику која ме је покренула на најтежу песму из збирке. Свака жртва боли. Суштина о страдању у Јасеновцу није у знању, већ у осећању. За мене је Јасеновац симбол свеукупног страдања српског народа на територији Независне Државе Хрватске. Геноцид је извршен на њеној читавој територији.
НА ДУХОВНУ КОРИСТ
ЗБИРКА "Страдање" овенчана је Наградом Вукове задужбине.
- Веома ми значи ова награда - каже Јелена Ковачевић. - Oна је охрабрење да наставим да стварам. Највеће признање и награда за оног ко пише је да се његова дела читају, да су на духовну корист човеку.
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)