КАДА ЈЕ ГОРЕЛО ЦЕЛО КОСОВО И МЕТОХИЈА: Нови документарац "Погром" Слађане Зарић премијерно 17. марта на РТС 1

Ј. БАЊАНИН

16. 03. 2024. у 20:21

НОВИ документарни филм "Погром", ауторке Слађане Зарић, који ће премијерно бити приказан у недељу, 17. марта, од 21.05, на РТС 1, доноси причу о дешавањима на Косову и Метохији од пре тачно 20 година.

КАДА ЈЕ ГОРЕЛО ЦЕЛО КОСОВО И МЕТОХИЈА: Нови документарац Погром Слађане Зарић премијерно 17. марта на РТС 1

Фото Живојин Ракочевић

Овај документарац део је серијала "Досије Косово", а до сада су на РТС емитовани документарно-играни филмови из овог серијала "Деведесет осма", "Рачак" и "Жута кућа".

- Погром 17. марта био је напад на целокупну српску заједницу. Тога дана уништавано је све оно што има било какве везе са Србима: гореле су цркве и манастири, запаљене су школе, болнице, библиотеке, разаране су куће и домови, поломљени су бројни гробови, убијане су домаће животиње и, оно што је најстрашније убијени су и претучени људи. Порука је била сасвим јасна. Поред жеље да Срба више нама на Косову и Метохији, Албанци су желели да реше и питање своје независности. И то је оно што је најтрагичније и најболније... Све то разарање, вандализам, тај терор и злочин почињен у мартовском Погрому, уместо да донесе казну донео је награду. Само четири године касније поједине земље признале су Косово. После марта 2004. више није било разговора ни о стандардима, ни о статусу, ни о стандардима пре статуса. Било је потребно, како су говорили, "умирити фрустриране Албанце" - пише у најави филма.

У дивљању и терору који су се на Косову и Метохији одвијали 17. и 18. марта осам Срба убијено је на кућном прагу, око 4.000 људи трајно расељено, 900 кућа и станова разорено, 35 цркава и манастира Српске православне цркве оштећено и уништено, међу којима је 19 споменика културе првога реда. Укупно је повређено 954 људи, 170 Срба је имало теже повреде, а озлеђен је и 61 припадник Кфора односно 65 међународних полицајаца. Етнички је потпуно очишћено шест градова и девет села. После 17. марта Срба више нема у Приштини, Урошевцу, Гњилану, Ђаковици...

Фото РТС/Архива

А све је почело оптужбом, тврдњом која никад није доказана, да су Срби криви за утапање тројице албанских дечака у реци Ибар, које се догодило 16. марта у поподневним сатима. И међународна истрага, коју је покренуо Унмик, није могла да докаже да су, како су тада преносили албански медији, Срби бандити са псима јурили албанске дечаке и приморали их да уђу у хладну реку. Лавина је покренута, изманипулисана маса изашла је на улице и 17. марта "запаљено" је Косово.

По проценама међународних организацијa, између 50.000 и 70.000 Албанаца је тога дана било на улицама Косовске Митровице, Чаглавице, Призрена, Косова Поља, Урошевца, Пећи, Гњилана, Приштине... Нереди су настављени и 18. марта када су горели Обилић, село Свињаре, манастир Девич...

А шта су Албанци хтели? Који је био циљ протеста? Да ли су немири били организовани или су, како су тврдили Албанци, били спонтана реакција на трагично страдање тројице дечака. Одговоре на ова питања, путем изјава компетентних сведока и саговорника, доноси филм "Досије Косово - Погром".

Фото РТС/Архива

Причу о готово најтрагичнијем дану у новијој српској историји испричаће они који су трагедију страдања лично осетили: чланови породица убијених и сведоци почињених злочина и терора.

О дешавањима на Косову и Метохији за филм говоре и војници и официри Кфора: италијански генерали, француски командант, грчки војници... Бројни архивски снимци доносе потресна сведочења претучених старијих жена и мушкараца које је маса на кућном прагу, малтене, линчовала.

Норвешки официр први пут, ексклузивно за РТС, говори о тим драматичним догађајима у Чаглавици, када је неколико хиљада Албанаца организовано кренуло из Приштине, у јутро тог 17. марта ка том првом већем српском селу где су се збили крвави сукоби. Биланс страдања и мартовског Погрома над Србима је неизмерив. И нико никада није осуђен за убиства почињена 17. марта.

Фото Гордан Јовић

Ауторка Слађана Зарић

Судске пресуде и правда обесмишљене су погрешним оптужницама, застаривањем случаја, одустајањем сведока или мењањем исказа. У више од 60 одсто случајева - затворске казне, које су косовски судови донели, произведене су у условне казне из Приштине. А све се то догађало пред очима целог света...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)