МИЛИЈАРДЕ У ЧИСТЕ РЕКЕ: До 2025. у одводе ће се испуштати вода са ограниченим нивоом штетних материја
КАКВО је тачно стање српских вода, кажу упућени, сада се заправо и не зна. До краја године, међутим, требало би да се формулише и усвоји нови правилник који ће проширити број компанија обавезних да редовно извештавају Агенцију за заштиту животне средине о загађености вода које испуштају.

Нови правилници у складу са ЕУ регулативом / Фото Н. Фифић
До 2025. у канализацију и реке смеју само оне које имају ограничени ниво штетних материја. А да би држава учинила све што може по овом питању, усвојила европску регулативу, изградила довољно погона за пречишћавање, али и канализационе мреже, грубе су процене, треба и десет милијарди евра.
Већ наредне године почиње градња дела од 70 планираних постројења за пречишћавање воде. У Србији их је тренутно педесетак, али десетак није у функцији.
- Србији је потребно укупно између 360 и 370 оваквих погона - објашњава Срђан Гајић из Удружења "Едукација, екологија, енергетика". - Погон за око 40.000 становника кошта од два до пет милиона евра. Уколико га гради локална самоуправа, она тако привреди штеди од 50 до 60 одсто средстава за те намене. Онда фабрика може да угради примарно филтрирање, а то кошта милион евра. И када гради општина, кроз то постројење се пречишћавају и отпадне воде домаћинстава. Велико загађење стиже управо од комуналних отпадних вода, од неадекватно направљених септичких јама. Услов да се у граду или општини подиже погон за пречишћавање је да је у њему канализацијом покривено макар 40 одсто.
Применом новог правилника обавезу извештавања о стању воде које испуштају, имало би између 4.000 и 5.000 фирми.
- Сада Агенцију за заштиту животне средине обавештава њих око триста - додаје Гајић. - Многе фирме, међутим, и не знају да морају да извештавају Агенцију. Нови правилник ће прописати да све фирме до краја марта пошаљу резултате о стању воде у претходној години. Значи да узму узорак, пошаљу у лабораторију и обавесте Агенцију. То ће нам помоћи да сазнамо какво је стање отпадних вода. Ми то сада, нажалост, не знамо.
ИНСПЕКТОРИ
НАДЗОР над испуштањем воде поверен је инспекцији на републичком нивоу, а постоји мање од десет инспектора.
- Решење би било да се то спусти на локални ниво - сматра Срђан Гајић. - Тако бисмо одмах добили 150 инспектора. Они и најбоље знају какво је стање у њиховим срединама.
КАНАЛИЗАЦИЈА
ТРЕНУТНО се у Србији пречишћава између пет и десет одсто вода, а од укупно испуштених 400 милиона кубних метара годишње, највећи део долази из домаћинстава. Мање од две трећине становништва је прикључено на канализацију.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)