БИЗНИС БУДУЋНОСТИ У СРБИЈИ: Улагање у ову производњу доноси велики профит, а наша земља има велики потенцијал
СРБИЈА има значајан потенцијал у производњи цвећа и украсног биља, са константним растом површина под овим културама, бележећи у овом сектору аграра повећање спољно-трговинске размене, али и тренд дефицита у размени са партнерима у свету.

Фото: Депоситпхотос
У Удружењу за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије (ПКС) наводе да потрошња цвећа расте глобално и да Србија није изузетак.
Потрошња у земљи и даље расте годишњом стопом од око 20 одсто, а вредност тржишта у Србији износи око 43 милиона евра. Овај тренд раста указује на потенцијал за развој ове производне области, истиче др Даница Мићановић, научни саветник из Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС.
- Поред тога, све већа потражња за цвећем и украсним биљем, како на домаћем тако и на међународном тржишту, отвара могућности за већи извоз. Укупна вредност извоза цвећа из Србије у 2024. години износи 6,1 милион евра, док је увоз 36,9 милиона евра, што указује на постојећу потребу за већом производњом - указује Мићановић.
Иако су присутни позитивни трендови у самој производњи, додаје, кључни изазови остају модернизација процеса, набавка нових машина и опреме, као и примена савремених технолошких решења. Ови кораци би омогућили повећање обима производње, разноликост асортимана, али и отварање нових радних места и повећање продуктивности, сматрају у Удружењу за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС.

Privatna arhiva
Засејане површине под цвећем и украсним биљем износе око 550 хектара, према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), али су незванично знатно веће. Поред тога, плантажна производња се одвија на површини од око 700 хектара, мада су званични подаци доста мањи, што указује на значајну производњу у „сивој зони“, указује Мићановић.
- Србија има повољне климатске услове за гајење цвећа и украсног биља, а један од најпознатијих примера су руже. Са климатским условима сличним онима у јужном делу Француске, Србија има потенцијал да производи довољне количине ружа за домаће тржиште, чиме би се смањио увоз - истиче Мићановић.

УИКС
Најзначајнији региони за производњу и узгој цвећа у Србији су у Војводини, на северу земље, на граници са Мађарском, затим околина Шапца, западно од Београда, област Љига, Трстеника и Крушевца, Сремчица, Велика Дренова...
Најзначајнија извозна тржишта Србије су земље Европске уније (ЕУ), земље Царинске уније, ЦЕФТА-е, док су најдоминантнија тржишта одакле увозимо и даље чланице ЕУ, и друга.
Производња цвећа и украсног биља у Србији има велики потенцијал за развој, али је потребно више подршке и инвестиција, кажу у Удружењу.
- Модернизација производње и повећање извозних капацитета основни су кораци ка унапређењу ове привредне гране. Србија има све предуслове да постане конкурентнији играч на глобалном тржишту цвећа и украсног биља, али је неопходно да се предузму додатне мере за стимулисање овог сектора - рекла је Мићановић.
(Biznis.kurir.rs)

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ИНЦИДЕНТ НА ЕВРОВИЗИЈИ: Албански навијачи напали Принца, у групу навијача улетело обезбеђење
ПРЕДСТАВНИК Србије на Евровизији у Базелу, Принц од Врање завршио је прву пробу у Базелу, која је протекла веома бурно
08. 05. 2025. у 16:27
Коментари (0)