ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА
Директни јавни приходи од индустрије игара на срећу у 2024. години износили око 320.000.000 евра

AP Photo/Wayne Parry
Индустрија игара на срећу је једна од најбоље регулисаних у земљи и од ње се сливају једне од највећих уплата јавних Прихода у буџет Републике Србије и буџете локалних самоуправа и фондова, јер плаћа намете по основу већег броја пореских облика. Основни намет који индустрија игара на срећу уплаћује у буџет Републике Србије су накнаде за одобрење и приређивање игара на срећу, а оне су значајно порасле за око 20% на скоро 150.000.000 евра у 2024.
Поред накнада за приређивање игара на срећу, индустрија плаћа и пореске намете који имају и други привредни субјекти у Србији: ПДВ, порези и доприноси на зараде, порески облици који се плаћају приликом закупа пословног простора, порез на добит, порез на приходе од капитала (дивиденде), комуналне таксе, порезе по одбитку на ино услуге и друго.
Процена је да су приходи буџета по овим основама нешто виши од прихода по основу накнада за приређивање и одобрење игара на срећу, те да су директни јавни приходи од индустрије игара на срећу у 2024. години износили око 320.000.000 евра. На годишњем нивоу би од тог новца, рецимо, могло да се изгради 30 болница.
Постоји велики број сектора који зависе од индустрије игра на срећу – медији, индустрија хране и пића, угоститељство, сектор некретнина, грађевинска индустрија, индустрија намештаја, ИТ, телекомуникације, осигурање, банкарство, транспорт и логистика и многи други, па индустија игара на срећу има и мултипликативне тј. индиректне ефекте на целу привреду Србије.
Укупна директна додата вредност индустрије игара на срећу привреди Србије је процењена на 630.000.000 евра (0,8% БДП-а), а индиректна вредност – укључујући и компаније у ланцу вредности на још око 500.000.000 евра тако да индустрија директно или индиректно утиче на креирање БДП Србије од најмање 1,4%.
Са индиректним ефектима допринос индустрије игара на срећу јавним приходима Републике Србије је око 540.000.000 евра.
ИНДУСТРИЈА ПОДРЖАВА 100.000 РАДНИХ МЕСТА
Једна од најбрже растућих индустрија у Србији директно запошљава готово 15.000 радника и подржава око 100.000 радних места, имајући у виду да сарађује и са бројним другим секторима. Према истраживању Удружења приређивача игара на срећу, од бетинг индустрије, када се узму у обзир и чланови породица, директно и индиректно живи више од 400.000 људи, што је еквивалентно популацији већег града у нашој земљи!
Бетинг сектор је и један од највећих оглашивача, имајући у виду да трошкови компанија из ове индустрије за оглашавање путем различитих маркетинг канала, спонзорства клубова и федерација, промоције догађаја и манифестација превазилазе 50.000.000.
Просечан годишњи износ инвестиција бетинг компанија износи око 60.000.000 евра, а осим улагања у опрему и развој мреже уплатних места, у последње време све више инвестирају у модернизацију и нове технологије. Домаће компаније, приређивачи игара на срећу, истичу се и по експанзији на иностраним тржиштима и мало је сектора који у томе могу да им парирају.
МИЛИОНСКА УЛАГАЊА У РАЗВОЈ ЗАЈЕДНИЦЕ
Компаније из ове области на годишњем нивоу издвајају и милионске износе за друштвено одговорне акције и улагање у развој заједнице. Подршка је упућена здравственом систему, културним установама и манифестацијама, борби за екологију и здравије окружење, економском оснаживању жртава породичног насиља, младим талентима и стартапима, хуманитарним организацијама и појединцима којима је то било најпотребније...

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)