ВЕЛИКИ ПАД ПРОФИТА У АМЕРИЦИ: Овако није било од почетка пандемије
АМЕРИЧКЕ корпорације суочене су са највећим падом профита још од почетка пандемије вируса корона, показују прогнозе са Вол стрита, пошто је висока инфлација смањила марже, а страх од рецесије успорава потражњу, пише Фајненшел тајмс.
Фото: Танјуг/АП
Компаније које припадају индексу С&П 500, односно улазе у 500 највреднијих деоничарских друштава на њујоршкој берзи, пријавиће укупно смањење профита од 6,8 одсто у првом кварталу, у поређењу са истим периодом прошле године, пише Фајненшел тајмс.
То ће бити највећи пад још од другог квартала 2020. године, који је износио 30 одсто и био је последица раних фаза пандемије вируса корона и општег затварања.
Очекује се да само сектори енергије и луксузних добара покажу јак раст профита у односу на исти период прошле године. Међутим, комбинација опадајуће потражње, оштријих кредитних услова и тренд пада цена робе довели су до „сече“ очекиваних профита у широком индустријском спектру.
„Када погледате трошкове плата и цену капитала, мислим да су приходи под значајним притиском. Компаније су уживале у номиналном расту, имале су моћ при одређивању цена, али се њихов обим или смањивао или остајао исти“, рекао је Џек Еблин, шеф инвестиција у компанији „Кресет капитал“.
Укупна вредност индекса С&П 500 порасла је шест одсто од почетка године, али је 90 одсто тог раста донело само 20 компанија.
У првом кварталу, више компанија него обично показало је знаке слабљења, па је 78 имало негативан салдо зараде по деоници, а међу њима је 11 из сектора полупроводника.
Од 11 сектора у оквиру овог индекса, очекује се да сектор материјала буде најтеже погођен, са падом профита од 35,6 одсто.
sputnikportal.rs
Препоручујемо
ГОРКО ПРИЗНАЊЕ БРИТАНСКИХ ЕКСПЕРАТА: БРИКС има већу економску тежину од Г7
09. 04. 2023. у 20:08
ДОЛАРУ СЕ ЦРНО ПИШЕ: Стручњак упозорава на драстичан пад вредности америчке валуте
07. 04. 2023. у 18:01
ЕКОНОМИСТА КОЈИ ЈЕ ПРЕДВИДЕО КРИЗУ 2008. УПОЗОРАВА: Стижу нови проблеми са банкама
08. 04. 2023. у 12:48
БАНКА РУСИЈЕ: Проблеми западних банака ограничено утичу на руску еконономију
10. 04. 2023. у 22:10
"РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ!" Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ политички заокрет у Мађарској најавио је лидер опозиционе Тисе Петар Мађар, који је после изборне победе поручио да земљу чека обнова пуног учешћа у Европској унији и НАТО, миран пренос власти и озбиљно преуређење државног врха.
13. 04. 2026. у 07:27
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала
На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.
11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39
Коментари (0)