СПОРАЗУМ О РАЗВОЈУ ЕНЕРГЕТИКЕ: Каблом испод Црног мора струја стиже и до Западног Балкана

Дејана Калинић
Дејана Калинић

17. 12. 2022. у 12:54

СПОРАЗУМ између влада Азербејџана, Грузије, Румуније и Мађарске о стратешком партнерству у области развоја енергетике и транспорта повезаће две обале Црног мора и могао би да транспортује електричну енергију до Молдавије, Западног Балкана и Украјине, рекла је данас у Букурешту председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

СПОРАЗУМ О РАЗВОЈУ ЕНЕРГЕТИКЕ: Каблом испод Црног мора струја стиже и до Западног Балкана

Фото АП

Лидери Азербејџана, Грузије, Румуније и Мађарске потписали су данас у Букурешту споразум о транспорту чисте енергије путем подводног електричног кабла у Црном мору из Азербејџана за Европу, преноси Ађерпрес.

- С обзиром на тренутни безбедносни контекст који обележава руски напад на Украјину треба да успоставимо бољу сарадњу и покажемо више солидарности за ублажавање заједничких проблема - рекао је румунски председник Клаус Јоханис на састанку којем је присуствовала и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Она је том приликом истакла да је стратегија ЕУ да напусти руска фосилна горива и да се окрене ка чистим изворима енергије са поузданим енергетским партнерима.

- Европска унија је успела да надокнади смањење руског гаса. Али не говоримо само о управљању новом геополитичком ситуацијом. Ради се о стварању будућности за нас у смислу чистих, доступних и сигурних извора енергије, а то су облици обновљиве енергије - рекла је председница Европске комисије.

Фон дер Лајен је истакла да је ЕУ спремна да пружи финансијску подршку том пројекту када буде сачињена студија изводљивости. Председница ЕК је рекла да ће овај пројекат повезати две обале Црног мора и даље са регионом Каспијског мора, како дигитално, тако и енергетски, као и да електрични кабл испод Црног мора пружа вишеструке могућности.

- Овај пројекат би могао да донесе значајне користи Грузији. То би могло да претвори земљу у чвориште електричне енергије и да је интегрише у тржиште електричне енергије ЕУ. Кабл испод Црног мора могао би да преноси струју до наших суседа у Молдавији и на Западном Балкану и наравно до Украјине. То ће помоћи у обнови украјинског енергетског система и обнови земље - нагласила је Фон дер Лајен.

Споразумом је предвиђено да електрични кабл дужине 1.100 километара и снаге од 1.000 МВ пролази испод Црног мора, од Азербејџана до Румуније, као део напора ЕУ да надомести енергију коју је добијала из Русије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТИ СИ КРЕТЕН! Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића

"ТИ СИ КРЕТЕН!" Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића

ЖЕСТОКА свађа избила је вечерас у студију телевизије "Пинк" у емисији Хит Твит где гостују председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић, правник Милан Антонијевић и бизнисмен Бранко Бабић.

16. 11. 2025. у 21:55

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца

ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца

ДВОЈИЦА мушкарца ухапшена су, па пуштена на слободу уз кауцију, након што је мобилни телефон постављен у Доњем дому британског парламента како би пуштао "сексуалне звукове" током посланичких питања британском премијеру Киру Стармеру.

16. 11. 2025. у 20:32

Коментари (0)

МИ СМО УСПАВАНИ ДИВ, ДРУГО МЕСТО НА ТАБЕЛИ НИЈЕ ОПЦИЈА! Прво обраћање новог тренера Партизана од кад је стигао у клуб