ПОЛА БИЛИОНА ЕВРА ЦЕНА НАПУШТАЊА РУСКОГ ГАСА: Немачка дневно троши 1,5 милијарди евра на енергенте
НЕМАЧКА троши новац да би остала упаљена светла. Скоро пола билиона долара, и даље, откако ју је рат у Украјини довео у енергетску кризу пре девет месеци.

Фото Shutterstock
-Колико ће ова криза бити озбиљна и колико ће трајати у великој мери зависи од тога како ће се енергетска криза развијати, рекао је Михаел Громлинг са Немачког економског института (ИВ).
-Национална економија у целини суочава се са огромним губитком богатства.
Издвојени новац износи до 440 милијарди евра (465 милијарди долара), према прорачунима, који представљају први комбиновани збир свих напора Немачке у циљу избегавања нестанка струје и обезбеђивања нових извора енергије.
То је једнако око 1,5 милијарди евра дневно од када је Русија напала Украјину 24. фебруара. Или око 12% националне економске производње. Или око 5.400 евра за сваку особу у Немачкој.
Изванредна европска привреда, дуга реч за мудро планирање, сада се нашла на милост и немилост временским приликама. Рационирање енергије представља ризик у случају дугог хладног периода ове зиме, првог у Немачкој у пола века без руског гаса.
Земља се окренула скупљим енергетским тржиштима, или готовинском, енергетском тржишту како би заменила неке од изгубљених руских залиха, што је помогло да инфлација постане двоцифрена. Нема ни сигурности на видику, са настојањем да се изграде две алтернативе руском гориву - течни природни гас (ЛНГ) и обновљиви извори - годинама далеко од циљаних нивоа.
-Немачка економија је сада у веома критичној фази јер је будућност снабдевања енергијом неизвеснија него икад, рекао је Стефан Кутс, потпредседник и директор истраживања за пословне циклусе и раст у Кил институту за светску економију.
-Где је немачка привреда? Ако погледамо инфлацију цена, она има високу температуру.
На питање о Ројтерсовој збирци издвојеног новца, немачко министарство финансија позвало се на податке на својој веб-страници. Министарство економије, које је задужено за енергетску безбедност, саопштило је да наставља да ради на диверсификацији снабдевања, додајући да су ЛНГ и терминали потребни за његов увоз кључни део тога.
Скупља енергија ће заиста бити болна за привреду за коју се већ предвиђа да ће се највише смањивати међу земљама Г7 следеће године, према Међународном монетарном фонду.
Рачун за увоз енергије у Немачкој ће ове и следеће године порасти за укупно 124 милијарде евра, у односу на раст од 7 милијарди за 2020. и 2021. годину, према подацима Института Кил, што представља велики изазов за енергетски интензивне индустрије у земљи.
Препоручујемо

ЗЕЛЕНСКИ ТРАЖИ ПАРЕ ЗА ГАС: Украјини потребно две милијарде кубика плавог енергента
12. 12. 2022. у 21:18

ПЕСКОВ: Европа мења енергетску зависност од Русије на зависност од САД
11. 12. 2022. у 15:31

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)