ДАНАС ИСПЛАТА АКОНТАЦИЈЕ ЗА РЕСТИТУЦИЈУ: Новац свима који су доставили потребну документацију
МИНИСТАРСТВО финансија исплатиће данас аконтацију обештећења у новцу за 3.462 бивших власника, у износу од 4.556.054,48 евра, на основу правоснажних решења о утврђивању износа обештећења, које је претходно донела Агенција за реституцију.

Фото Tanjug
Износ аконтације је 10 одсто од утврђеног износа обештећења, по свим законским основама бивших власника, а исплата се врши у динарској противвредности, по званичном средњем курсу Народне банке Србије.
Уколико је износ обештећења мањи од 1000 евра, он ће бити исплаћен у целости, а укупно има 950 таквих решења.
У случају када уместо бившег власника право обештећења остварују законски наследници, износ аконтације дели се на законске наследнике сагласно њиховим утврђеним уделима.
Министарство финансија наглашава да је, без обзира на то да ли се ради о бившим власницима, њиховим законским наследницима или наследницима преминулих прималаца обештећења, ради исплате аконтације, за сваког примаоца аконтације, потребно доставити одређену документацију.
Позивамо још једном све који спадају у горе наведене категорије, а до сада нису доставили потребну документацију, да то учине у најкраћем року, како би им била исплаћена аконтација. Планирано је да се ове године исплати укупно 5.638.263,63 евра, а данас се исплаћује аконтација за оне који су до сада доставили потребну и валидну документацију.
Наредни круг исплате аконтације обвезницима чија решења постану правоснажна до 30. јуна ове године, биће исплаћен 31. марта следеће године.
Изменама и допунама Закона о изменама и допунама закона о враћању одузете имовине и обештећењу, које су усвојене у децембру 2020. године, прописано је да се обештећење у виду државних обвезница Републике Србије врши емитовањем обвезница, једном годишње за износ обештећења који утврђује Агенција за реституцију, на основу донетих решења о обештећењу која су постала правноснажна до 30. јуна текуће године. На основу тих решења, исплате се врше 31. марта наредне године.

ЕКСКЛУЗИВНО - ГЕНЕРАЛ ПОНОВО У СВОЈОЈ СРБИЈИ: Небојша Павковић слетео у Београд (ФОТО)
ГЕНЕРАЛ Небојша Павковић слетео је у Србију.
28. 09. 2025. у 17:53

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.
27. 09. 2025. у 11:29

НЕ ДА НА ЋЕРКУ Богданин отац очитао лекцију Вељку, јасно му ставио до знања: "Можда пре ниси имао овакву девојку..."
ВЕЉКО је увек истицао да жели велику породицу са много деце којима ће усадити праве вредности и традицију.
29. 09. 2025. у 16:17
Коментари (0)