Телеком Србије и ПКС заједно за још већу сајбер безбедност привреде
Привредна комора Србије и Телеком Србија потписали су Меморандум о сарадњи у области унапређења информационе и сајбер безбедности привредних субјеката у Србији. Циљ иницијативе је да се повећа свест о сајбер безбедности, идентификују рањивости и пружи практична подршка институцијама и предузећима свих величина у Србији. Меморандум су потписали Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, и Владимир Лучић, генерални директор Телекома Србија.
Фото: Ивана Вукотић
Поводом потписивања меморандума о сарадњи, директор Телекома Србија Владимир Лучић рекао је да је ова компанија током протекле године интензивно улагала у сајбер безбедност, не само да би заштитила сопствену компанију, већ и да би имала решења и знање да помогне свим другим компанијама у Србији и региону како да заштите своје пословање од хакерских напада.
„У данашњем геополитички нестабилном свету, чак и саме државе улажу у технологије сајбер и хакерских напада, што значи да ће све фирме, мање или више, у наредним годинама бити под неком врстом сајбер претњи. Развој вештачке интелигенције додатно повећава ризик, стварајући могућност великих штета и манипулација. Зато све компаније које користе интернет као кључни део своје функционалности морају сагледати ниво ризика и начине заштите“, рекао је Лучић.
Он је додао да Телеком Србија, захваљујући знању које поседује и технолошким капацитетима, као и снажним везама са америчким компанијама и институцијама које се баве сајбер безбедношћу, може да гарантује најновија софтверска решења прилагођена савременим претњама.
„Наша предност је и то што имамо више центара у Србији, укључујући и кол-центар који функционише 24 сата, коме компаније могу одмах да се обрате за савет и подршку у случају сајбер напада“, рекао је Лучић.
Председник Привредне коморе Србије, Марко Чадеж, истакао је да је заштита свих компанија у Србији од сајбер напада један од најважнијих заједничких задатака ПКС и Телекома Србија.
„Говоримо о проблему који се тиче свих нас, а то је питање безбедности и сигурности у сајбер простору“, рекао је Чадеж и додао да су за одбрану од сајбер напада потребни добри стручњаци, знање и поуздани системи заштите, а управо је Телеком Србија прави партнер за развој адекватних решења.
Заједнички пројекат ПКС и Телекома Србија имаће неколико сегмената. Први је да свака компанија, без обзира на величину, може да провери своје тренутно стање, да утврди где је рањива, колико може да буде погођена и какве последице би могао да има евентуални напад, док је други део пројекта усмерен на едукацију компанија.
„Организоваћемо радионице и семинаре у Београду, али и у свих 17 регионалних привредних комора широм Србије, како бисмо дошли до сваке компаније, нарочито до малих и средњих предузећа која можда и не знају шта их чека. Наш циљ је да то сазнају пре него што буде касно и да предузму мере заштите на време“, рекао је председник ПКС и истакао и да ће компаније имати приступ посебним пакетима заштите који нуде основни ниво безбедности, прилагођен типу компаније, њеном пословању и идентификованим ризицима.
Препоручујемо
Инвестициони преокрет: Како је Србија постала регионални лидер у јавним улагањима?
04. 05. 2026. у 22:00
Како препознати паразите у фирми: Њихови резултати говоре уместо њих
04. 05. 2026. у 21:36
Шешељ открио шта је хитно потребно урадити: Ово је време пропасти и евра и долара
04. 05. 2026. у 21:15
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)