ПСИХА ПУЦА ЗБОГ КОРОНЕ: Др Сташевић-Карличић о менталној борби са епидемијом и како да сачувамо здрав разум
У УРГЕНТНОЈ служби Клинике "Др Лаза Лазаревић" повећан је број првих прегледа грађана који никада раније нису тражили психијатријску помоћ, док је последњих недеља у порасту и број позива на СОС линији - јављају се људи који се налазе у кућној изолацији јер су позитивни на ковид 19, каже доц. др Ивана Сташевић-Карличић, в. д. директора Клинике "Др Лаза Лазаревић" у Београду.

Фото: Принтсцреен
- Број психијатријских прегледа или хоспиталних лечења у клиници није повећан у односу на исти период претходне године, али наглашавам разлику у смислу великог постотка првих јављања и првих хоспитализација. Најчешће је реч о сензитивнијим структурама, особама који би и на неке друге животно стресне догађаје највероватније развиле неке психичке симптоме, а због специфичне структуре личности и недовољно развијених адаптивних механизама и толеранције на стрес - рекла је она.
Каква је старосна структура оних који траже вашу помоћ?
- Помоћ траже људи најразличитије старосне структуре. Досад најмлађа особа је имала 16 година, а најстарија 92 године.
Да ли је међу њима било и ковид пацијената?
- Било је ситуација у којима је наш тим, али и психијатри из других установа, био ангажован консултативно у ковид болницама. Најчешће је реч о особама које су и раније психијатријски лечене и којима је била неопходна корекција фармакотерапије коју већ узимају. Такође, претходних недеља постоји тренд повећања броја позива на СОС линији - јављају нам се људи који се налазе у кућној изолацији јер су позитивни на ковид 19. Они се често жале на страх, неизвесност, осећај кривице, пад расположења, лоше спавање и стрепњу од лошег исхода. У овим ситуацијама терапијски делујемо у смислу подршке, давања корисних информација, као и саветовања о хигијенско дијететском режиму и неопходној измени дотадашње животне рутине...
Да ли је неко након излечења од ковида упућен на лечење код вас у установу?
- Да. То су углавном људи који су током лечења од ковида имали флуктуације клиничке слике, дуг ток болести, а самим тим и неизвестан исход повезан с њиховом захтевном породичном улогом (родитељи, самохрани родитељи, особе које брину о неком немоћном лицу итд.), страхом од губитка (оболевали су и њихови најближи), егзистенцијалним страхом, стрепњом да ли ће добити адекватну лекарску помоћ... Они су се најчешће јављали са почетним или потпуно развијеним депресивним синдромом који је захтевао и фармаколошко лечење.
Како се изборити са страхом и осећајем узнемирености у овим тешким временима?
- Базична брига о себи, кроз уравнотежену и здраву исхрану, довољно сна у току ноћи, ситна задовољства које свако може да приушти, први су степеник и основа менталног здравља. Важно је да се фокусирамо на сада и овде, проценимо на које ствари тренутно у свом тренутку можемо да утичемо да бисмо повратили осећај контроле, будемо свесни ко су нам или шта су нам тренутно најјачи животни ослонци. Непријатна осећања попут туге, страха, напетости или љутње не треба занемаривати, потискивати или од њих бежати кроз појачану конзумацију дувана, алкохола, лекова "на своју руку".
(Курир)

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)