КО КРЕЋЕ НА ПУТ ОВО МОРА ДА ЗНА: "Батут" објавио правила за безбедну вожњу по пакленим врућинама - једно никако не смете радити

В. Н.

21. 07. 2025. у 11:40

ИНСТИТУТ за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је данас препоруке за безбедну вожњу у летњим условима и поручио да возачи треба да буду одговорни према себи и другим учесницима у саобраћају.

КО КРЕЋЕ НА ПУТ ОВО МОРА ДА ЗНА: Батут објавио правила за безбедну вожњу по пакленим врућинама - једно никако не смете радити

Фото: Профимедиа

У објави на сајту "Батут" наводи да током летњих месеци долази до већег броја саобраћајних незгода због појачаног умора за време дугих вожњи приликом годишњих одмора, као и због неприлагођене брзине и великих врућина.

Такође, наводе да би се број саобраћајних незгода смањио у време летње сезоне потребно је да возачи буду опрезнији и да уваже препоруке како би што безбедније стигли на жељену дестинацију.

Истичу да је важно придржавати се препорука за вожњу у летњим условима у које спада важност вожње без умора, јер велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу и много брже доводе до умора и исрцпљености и оне су узрочник сваке треће саобраћајне незгоде на путевима. 

Препоручује да се пре путовања возач добро наспава и одмори, као и да не вози сам, већ да има пратиоца за дуге вожње, а нарочито у ноћним и неповољним климатским условима.

Осим тога, важно је не узлазити у аутомобил који је стајао на сунцу и због тога је потребно отворити сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник, јер ће се тако проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.

У расхлађивању ваздуха помаже и употреба клима-уређаја и зато је пожељно да унутрашња температура буде нижа пет до седам степени од спољашње.

"Батут" подсећа на важност употребе сигурносног појаса и истиче да је његова употреба обавезна за сваког путника било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту, јер према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.

Такође, важно је и правити паузе током вожње, а током вожње по високим температурама и на дужим релацијама потребно је да се праве паузе у вожњи на свака два сата по 15 минута и тада би требало проветрити возило, унети довољне количине течности и лагано се истезати како би се отклонили први знаци умора који се обично јављају након другог сата вожње.

"Батут" упозорава да на пут не треба кретати уколико се конзумирао алкохол или друге психоактивне супстанце, укључујући и лекове за које је назначено у упутству да могу утицати на способност управљања моторним возилима.

У својим препорукама "Батут" указује и на опрезност вожњи трудница, деце, старије популације и кућних љубимаца.

Када је реч о безбедности трудница у возилу, најпре је битно консултовати се са лекаром посебно ако је реч о дужим путовањима и најпожељније би било да се за путовање аутомобилом одлуче у средини трудноће, а онда је важно трудницама обезбедити удобност и безбедност на тај начин што ће бити везане сигурносним појасом, али и тако што ће током вожње уностити довољно течности како би избегле дехидрацију. Препоручује се и да се редовно праве паузе, бар на свака два сата, како би труднице тада устале и ходале.

"Батут" упозорава да деца најчешће страдају као путници у возилима, а најчешћи разлог за то је некоришћење или неправилно коришћење ауто-седишта, а подаци Светске здравствене организације показују да ауто-седишта умањују ризик страдања одојчади за око 70 одсто, а код деце узраста до четири године за 54 одсто, а код деце узраста од четири до седам година помоћна седишта умањују ризик тешких повреда за 59 одсто.

Децу никада не треба остављати у паркираном возилу на сунцу, чак и ако су прозори отворени, јер температура у аутомобилу се за само 10 минута може попети са 25 на 40 степени Целзијуса, или са 35 на 50 степени Целзијуса, а деца, будући да су посебно осетљива на екстремну температуру, могу се прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе, а прегрејавање код деце може изазвати топлотни удар који може имати фаталне последице.

Ако се у возилу превозе особе старије од 70 година, важно је да се пре путовања обаве лекарски прегледи код изабраног лекара, а онда да и током путовања правилно користе сигурносни појас и да уносе довољно течности како би избегли дехидратацију, као и да на свака два сата буде им обезбеђена пауза како би ходали или узели прописану медикаментозну терапију.

Што се тиче превоза кућних љубимаца, од изузетне је важности не остављати их у паркираном аутомобилу на сунцу и превозити их на задњем седишту са посебно дизајнираним појасевима за псе, а ако је реч о мањим кућним љубимцима онда је потребно превозити их у посебним путним кутијама.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)

КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.

21. 07. 2025. у 18:43

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ СЕ ПОВУКАО: Јаник Синер се одмах одлучио на исти потез