ОРИЋЕВЕ ХОРДЕ ЗЛА КЛАЛЕ И ЖЕНЕ И ДЕЦУ: У Братунцу се данас обележавају 33 године од злочина над Србима у средњем Подрињу и Бирчу

Срђан Мишљеновић

05. 07. 2025. у 09:00

И СТАРО и младо српског рода из Подриња окупиће се данас, 5. јула, у Братунцу на саборном жаловању за својим најмилијима. Под слоганом "33 године, злочин без казне", српски народ заједно са политичким врхом Српске и Србије као и Српске православне цркве обележиће 33 године од масовних свирепих муслиманских злочина почињених над Србима у средњем Подрињу.

ОРИЋЕВЕ ХОРДЕ ЗЛА КЛАЛЕ И ЖЕНЕ И ДЕЦУ: У Братунцу се данас обележавају 33 године од злочина над Србима у средњем Подрињу и Бирчу

Фотографије убијених дуж пута, Фото С. М.

Свету архијерејску литургију и парастос за 3.267 српских жртава из средњег Подриња и Бирча током Одбрамбено-отаџбинског рата, служиће Његова светост патријарх српски Порфирије. Више од три деценије након свирепих убистава њихових синова, браће, мужева, кћерки, сећања све више боле, јер нема ни казне за починиоце злочина, нити правде за жртве.

Брано Вучетић из Братунца, који је као рањени деветогодишњак био затворен у муслиманском логору у Сребреници, каже да за убиство његових родитеља и малолетног брата, као и још 46 деце из регије Бирач нико још није одговарао, што се никада не сме заборавити, већ се на те и остале некажњене злочине над Србима стално мора подсећати и одавати им почаст.

- Наша деца и нова поколења треба да знају како смо и од кога страдали. Треба да знају да смо у свим ратовима страдали од истих злочинаца и њихових потомака комшија муслимана. Да они никада за те злочине нису одговарали, па су их због тога и понављали, не плашећи се одговорности. Наша деца и потомци то треба да знају, да им се не понови судбина предака - поручује Вучетић. Он напомиње да то потомци треба да науче да би ценили слободу коју српском народу са леве стране Дрине једино гарантује Република Српска за коју је у регији средњег Подриња и Бирча пало 3.267 српских живота, а за те жртве и масовне муслиманске злочине над Србима још нико није одговарао.

Фото: Срна

Брано Вучетић

- Не могу заборавити своје родитеље и брата. Преживео сам да негујем сећање на њих. Да им прислужујем свеће и причам својој и другој српској деци о нашем страдању. Нека знају и да се чувају - истиче Вучетић. Он каже да је за затварање деце у логоре, за убиства 1.800 српских цивила из Бирча, за његове родитеље и брата и 46 убијене српске деце из ове регије само на срамно ниску казну осуђена Албанка Ељфета Весељи за садистичко мучење и убиство дечака Слободана Стојановића из Дрињаче.

Фото: С. Мишљеновић

VV ОСУЂЕНА Ељфета Весељи мучила и масакрирала Слободана Стојановића

- Нико од злочнаца из муслиманских злочиначких хорди није осуђен за масовна убиства у српским селима и то говори како ради правосуђе БиХ под менторством корумпираног Запада - констатује Вучетић.

Бјеловац, село надомак Братунца, једно је од најстрадалнијих у Подрињу. Четрнаестог децембра 1993. године, муслиманска војска из Сребренице опколила је село и убила 68 мештана. Нису поштедели ни жене ни децу. Славки Матић убијени су муж и две ћерке - Снежана и Гроздана. Сведочила је и пред Хашким трибуналом у предмету против Насера Орића, али ни тела девојака убијених у кући у којој су рођене нису биле довољан доказ за осуђујућу пресуду.

Фото: sense.com

ОСЛОБОЂЕН Насер Орић

- Нађем мужа, овде испред има ова нека јабука, ту испред ове пумпе за воду, ту сам њега нашла мртвога. Старију ћерку Снежану поред степеница, али ми нема ове млађе, а речено ми је да је убијена и она. Ја тамо у купатилу нађем је, она мртва. Они су њу погодили на степеницама и она је до купатила и умрла. Тај дан кад су моје изгинуле, 14 жена је убијено и троје малолетника, Слободан Петровић, Чедо Миладиновић, Миленко Вучетић - рекла је Славка Матић.

И кућа Филиповића завијена је у црно. Ко није убијен на кућном прагу одведен је у логор у Сребреници. За 56 дана у логору, иако су били рањени, мучени и изгладњивани, нису имали никакву медицинску помоћ.

- Тај дан су ми убили супруга Драгана, његовог оца Драгољуба, а свекрву Достану, јетрву Миру и двоје деце Оливеру и Немању одвели су у логоре. Немањи Филиповићу било је седам месеци, а Оливери три године. Тог јутра спас у нашој кући потражио је и дечак Брано Вучетић, том приликом и он је одведен у логор - каже Радојка Филиповић, председница Општинске организације породица заробљених несталих и погинулих бораца Братунац.

У молитвама се помиње и 48 мештана Јежестице убијених на Божић 1993. године. Међу њима је и тада 37-годишњи муж Анђе Ђукановић. Тражила је његове посмртне остатке међу ексхумираним телима и након два месеца сахранила остатке костију за које и данас не верује да припадају њеном мужу, тим пре што је видела да су сви покојници били раскомадани и унакажени.

- Или су сечене руке или увета, или клани испод гуше, испод врата, два брата, знам их обадва, у једног одсечена рука, био му сат на руци и одсечена десна шака, и један исто комшија ми, њему је опет огуљена глава. Мени је то остало у очима и не могу да избришем, ниједан није читав - рекла је Анђа Ђукановић.

Уз регионални пут Братунац - Поточари - Сребреница већ су постављене фотографије више од 600 убијених српских цивила и војника из средњег Подриња убијених и погинулих у протеклом одбрамбеноотаџбинском рату у БиХ. Фотографије су поставили потомци настрадалих и представници Организације породица погинулих из Сребренице и Братунца. Бранимир Којић, из Организације породица погинулих из општине Сребреница, истиче да је циљ постављања фотографија да се укаже на то да су на овом подручју страдали и Срби, жене, деца, старци, али и припадници Војске Републике Српске.

- Ми смо, као и претходних година, поставили фотографије са циљем да сви они који 11. јула пођу на комеморацију жртвама у Сребреници, али и раније, виде српске жртве и погледају истини у очи. Ово су фотографије Срба, цивила и војника, који су бранили своје кућне прагове. Ово нису фотографије људи који су починили геноцид, како то представљају федерални медији - рекао је Којић.

Додаје да постоје бројни притисци и бројни коментари од стране федералних медија због постављања фотографија. - Страшно је какве коментаре добијамо у тим медијима. Шаљу нам поруке рата. Ми желимо да покажемо целом свету да су и овде страдали Срби - нагласио је Којић. Истиче да је током марта и маја те несретне године страдало 80 одсто становништва, те да су цивили циљано и плански убијани.

Заставе на пола копља

ОДЛУКОМ Владе РС данашњи дан, 5. јул, проглашен је Даном жалости као знак сећања и солидарности са породицама настрадалих у средњем Подрињу и Бирчу. Зато ће данас на свим институцијама РС заставе бити спуштене на пола копља, све културне манифестације отказане, а спортски догађаји прилагођени Дану жалости.

- Очигледно је постојао план да овде не постоје православци и да се не види свећа српског домаћина. Нажалост, у великој мери су успели. Подриње је веома страдало и морамо свету да покажемо истину - истиче Којић. На питања како на постављање фотографија гледају комшије из Сребренице, Којић истиче да Бошњаци ове фотографије доживљавају као провокацију. - Појединим, радикалније опредељеним људима, то смета. Почели су лично да ме прате и додатно су подигли тензије. Смета им ово. Сметају им фотографије цивила и деце. Дете се вратило по пса и убијено је и то им смета. Смета им фотографија мог убијеног оца. Ја немам разлога да се стидим, јер мој отац је стварао Републику Српску - нагласио је Којић. У плану је да након одржавања комеморације у Сребреници, ове фотографије буду окренуте у супротном смеру, како би стране делегације које долазе виделе истину.

Бранимир Којић, Фото Новости

- Када се заврши комеморација у Сребреници, фотографије ћемо окренути како би стране делегације у повратку научиле лекцију и схватиле да смо и ми овде страдали, те да нико није одговарао за ове жртве. Суд БиХ је осудио четири особе на укупно 29 година затвора. Неки су чак награђени за монструозне злочине. Да ли је нормално да се за толики број фотографија и жртава изрекне само 29 година затвора - упитао је Којић.

Дигитална документација

СВЕДОЧЕЊА породица погинулих бораца Војске Републике Српске и цивила о страдањима током Одбрамбено-отаџбинског рата требало би да буду снимљена и документована. Обавеза је то ЈУ "Меморијални центар Републике Српске". Почела су и прва снимања на овом пројекту. Историјски пројекат који ће сачинити обимну дигиталну документацију сведочанстава почео је снимање. Пројекат се реализује захваљујући институцијама и председнику Српске који су подржали оснивање и рад Меморијалног центра. - Сва сведочанства која прикупимо биће део меморијалног комплекса - поручио је Денис Бојић, в. д. директора "Меморијалног центра Републике Српске"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал