СВЕ ОДЛУКЕ БЕРЛАМОНА ПОСТАЈУ "СВЕТО ПИСМО": У чекаоници на путу у ЕУ претварају нас у полигон за експерименте
Најтеже је стремити неком друштву, а немати могућност да политички утичете на његово уређење. То се управо догађа Србији и осталим земаљама кандидатима за чланство у ЕУ.

Фото: Горан Чворовић
Све одлуке које се доносе пролазе мимо нас, а нама само остаје да се са тим сагласимо или не. То нас сада погађа и са вештачком интелигенцијом.
- Никако, нажалост, не можемо да учествујемо, јер однос који имамо је заснован на Споразуму о стабилизацији и придруживању, а он не подразумева наше укључивање у рад институција ЕУ, нити у процес одлучивања - каже за "Новости" министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
Чак и онда када одлуке доносе други, а не Брисел, ми смо немоћни. То је управо случај с поступком који је извршила компанија "Мета", која од краја јуна користи личне податке корисника платформи "Фејсбук", "Инстаграм" и "Месинџер", и то фотографије и видео-записе", за "храњење" вештачке интелигенције. О томе су обавестили европску администрацију, али не и кандидате за чланство. Доведени смо, практично, пред свршен чин, а да у то нисмо ни упућени.
Из "Мете" су се задовољили да о свему обавесте велику и очигледно важну институцију као што је ЕУ, али не и да се "замарају" обавештавањем малих, као што су то државе кандидати. За утеху, неовлашћену обраду података "Твитер" и "Икс" примењују и на територији ЕУ.
Сарадња кандидата с ЕУ постоји, када је реч о одлукама које доноси ЕУ, али то није исто као када сте део тог друштва.
- О новинама, па и у односу на вештачку интелгиенцију, али и на пример систем трговине угљен диоксидом, ми добијамо информације, али не можемо да то уредимо у складу с нашим интересима – истиче наша саговорница.
Кандидати су, као будући чланови, глобално укључени у договарања, али у веома широком контексту. Томе служе разне иницијативе, попут оне Брдо-Бриони, Отворени Балкан или Берлинског процеса. Корак даље у том правцу је и идеја француског председника Емануела Макрона о Европској политичкој заједници у коју је укључен највећи број земаља на Старом континенту. Али, те годишње консултације нису место на коме би могла да се реше сва техничка питања која живот значе.
Окрени-обрни, ограничени смо само на "послушност". Све оно што се одлучи у ходницима Берламона, за нас постаје "свето писмо". Иначе, ризикујемо да пут ка ЕУ буде закочен.
Да смо путници "трећег разреда" који морају да поседују карту за бизнис класу, показује и ситуација са одређеним прехрамбеним производима којима се, иако имају идентичну амбалажу, састојци разликују. Има понекад мање меса, више соје, мање масти и какаа, више заслађивача а мање шећера…
Тиме се, чак, својевремено бавила и Европска комисија чији су стручњаци пре неколико година испитали 1.900 производа из 19 земаља, од којих десет с истока Европе и утврдили да се разлике примећују у чак трећини случајева. Оне нису стриктно подељене на релацији ЕУ – кандидати, већ по географској линији исток – запад.
Утврђено је да је реч о прилагођеним производима одређеним тржиштима и да није нужно реч о лошијем квалитету, већ само о другачијим састојцима. [то ће рећи – соја је можда здравија од меса… Али, то се баш и не би могло рећи за вештачке појачиваче укуса.
Решење за све ове замрзламе је, уколико заиста намеравамо да будео део ЕУ друштва и да на њега утичемо, једнога дана постанемо чланица.
- Једини начин превазилажења ових проблема је чланство. То је моћан и реалан аргумент зашто нам је чланство потребно. Нема емоција, већ само потребе укључивања у токове дигитализације, вештачке интелигенције, али и ланце производње – наглашава Мишчевићева.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)