ДУЖНИ СМО ДА ОБНОВИМО ЗАВЕТ УЧИТЕЉСТВА! У сусрет јубилеју, 230 година карловачке богословије, ректор Милановић, за "Новости"

Владимир Митрић
Владимир Митрић

17. 05. 2024. у 12:45

КАДА год се обележава неки јубилеј, са радошћу, ретко кад са сетом, окрећемо се историји и постављамо питање где смо ми у односу на те, и такве јубилеје. Они су згода и прилика да оживимо сећања на оне који су заборављени, на оне који су без разлога изостављани, на оне који су кроз свој живот у истом низу чували сећање на догађаје, људе, институције.

ДУЖНИ СМО ДА ОБНОВИМО ЗАВЕТ УЧИТЕЉСТВА! У сусрет јубилеју, 230 година карловачке богословије, ректор Милановић, за Новости

фото в митрић

Овако, надахнуто, у сусрет великом јубилеју - 230 година Богословије у Сремским Карловцима говори њен ректор, професор Јован Милановић. Указујући да је јубилеј установе каква је богословија више од подсећања, ректор Милановић наводи да смо дужни да обновимо завет учитељства, образовања и васпитања, који представљају "троједини кодекс нашег педагошког односа према нашој деци".

- Учитељство обавезује оне који друге уче да свом својом снагом, свим својим умом и свом својом мишљу, жртвујући се, целе себе предају деци - говори ректор Милановић. - Образовање ће сведочити да не постоји непотребно знање, знање без праксе, нити знање ради знања. Васпитање пак у потпуности запостављено и заборављено данас, треба да представља ту жељу да у врлини, истинском разумевању, све научено, спознато и откривено једни другима и једни ради других предајемо и преносимо, и старији млађима, и млађи старијима. И оснивачи ове богословије су се трудили да баш ту врсту завета уграде, да је удену у њен генетски просветни код. Да ли су увек успевали, сигурно нису, јер образовање је настава, наставља се и никада не завршава.

Период од 230 година свакако, према речима ректора Милановића, "сведочи о том настављању и трајању":

- Карловачка богословија - њена наследница Српска православна богословија Светог Арсенија непрекинута је нит стварања Цркве Христове у српскоме народу, и не само у вери и саслуживању, него и да помогне да се пали подигну, да се горди смире, а да сви заједно досегну Царство Божије. Има оних који бавећи се историјом, инсистирају на чињеници да је Богословија у Карловцима била у различитим историјским фазама различито и организована, и да самим тим не можемо говорити о јединственој школи. То би заиста било сасвим тачно када бисмо занемарили историјске и архивске податке, када бисмо изгубили из вида чињеницу да је у свако време и после "пауза", остајао професорски колегијум исти, или сличан претходном.

Ученика 3.300, професора - 500

КАРЛОВАЧКА богословија је прва организована богословска школа код нас, друга у православном свету, после Кијевске духовне академије, а прва на просторима Западне Европе.

- Дуга је то историја, а чини се, спискови још дужи: Карловачку богословију од оснивања до данас завршило је више од 3.300 ученика. За катедрама је предавало више од 500 професора, а исто толико је било и прислужитеља и особља. Пуно је записа, сећања, цртица и дописа настало везано за богословију у Карловцима. Ова школа никога од ректора, професора и ђака до радника, прислужитеља, и свих људи који су на било који начин део ње, никада није остављала равнодушним - каже ректор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (0)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)