ЋИРИЛИЦА ПРОТЕРАНА ИЗ МЕДИЈА: Чланови Савета за српски језик, који се боре за очување нашег писма, упозоравају на опасно стање

Љ. Бегенишић

24. 11. 2023. у 10:06

ДОНОШЕЊЕ новог Закона о службеној употреби језика и писма биће наш главни задатак током 2024. године. Тај закон мора да се усклади са Уставом који прописује да је ћирилица службено писмо у Србији. Тек када буде донет нови пропис можемо се надати бољем статусу ћирилице у свим сегментима друштва, па и у медијима.

ЋИРИЛИЦА ПРОТЕРАНА ИЗ МЕДИЈА: Чланови Савета за српски језик, који се боре за очување нашег писма, упозоравају на опасно стање

приватна архива

Ово је речено јуче на округлом столу о статусу ћирилице у медијима. Расправу је организовао Савет за српски језик, а одржана је на Филолошком факултету у Београду.

Да је потребно што пре донети нови закон којим би се ћирилица "увела" као службено писмо, нагласио је проф. др Милош Ковачевић. Он је рекао да је постојећи пропис донет давне 1991.

- Тај закон је комунистички - навео је је Ковачевић. - Из њега се не види обавеза да се ћирилица користи у било којој области, па ни у образовању, ни у медијима. Уколико не заштитимо наше писмо, и уколико прпадне ћирилица, пропашће и срспки језик јер су они нераскидиво везани.

Више фонтова и лектора   

Чланови Савета за српски језик истакли су да ће тражити и да држава направи више фонтова на ћирилици, како технички недостаци не би представљали проблем. Они су истакли да је проблем у медијима и мањак лектора, па су рекли да ће се Савет позабавити и тим питањем.

Рекли су, такође, и да су очекивали тешњу везу са Владом која је и основала ово тело, али да та очекивања нису испуњена.

Иначе, на округли сто били су позвани представници шест телевизија са националном фреквенцијом од којих само РТС користи ћирилицу, али нико није дошао. Такође, позив је добило и осам штампаних медија, а на расправу су се одлазвали само предтавници "Вечерњих новости" и "Политике", новина које иначе излазе на ћирилици, док се из шест штампаних медија који излазе на латиници није појавио нико.

У Савету за језик кажу да и ово одсуство представника "латиничних" медија довољно говори о њиховом односу према националном писму.

- Од око 500.000 продатих примерака штампаних медија већина излази на латиници, а латинични су чак и додаци које они штампају, на пример, о Хиландару, Андрићу, Црњанском... - рекао је члан Савета проф. Зоран Аврамовић. - Такође и недељници излазе на латиници, а латинични су и сви сајтови, сви подкастови и сви ТВ канали изузев РТС. Реч је о електонској окупацији.

Аврамовић је навео да ти медији као аргументе наводе економске разлоге, притисак глобализима и сл., а колико си ту аргументи "танки" показује пример Бугарске и Русије, где медији користе ћирилицу, као што се и у арапским земљама користи арапско писмо, или у Кини кинеско.

Он је навео да држава треба да захтева да медији који имају националну фреквенцију обавезно користе ћирилицу, а онима који већ користе српско писмо треба смањити порезе.

На округлом столу учествовали су и представници Министарства за информисање, а Борка Рајишић из овог ресора рекла је да 20 година постоје покушаји да се донесе нови закон о употреби језика и писма, да се променило много влада и много министара, али да од тога није било ништа.

        

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом