САВРЕМЕНИ БОРБЕНИ СИСТЕМ У ВОЈСЦИ СРБИЈЕ: Обука војника на самоходним топ-хаубицама „нора“ (ФОТО)

У РЕЈОНУ миронодопске локације у Нишу, у току је обука професионалних војника на самоходним топ-хаубицама 155 мм Б-52 М15 „нора“ који су недавно распоређени на дужности у Мешовитој артиљеријској бригади.

САВРЕМЕНИ БОРБЕНИ СИСТЕМ У ВОЈСЦИ СРБИЈЕ: Обука војника на самоходним топ-хаубицама „нора“ (ФОТО)

Фото: Министарство одбране

Реч је о стручно-специјалистичкој обуци, током које се војници, у складу са својим дужностима, оспособљавају за правовремено откривање и уочавање циљева, рачунање елемената за гађање и непосредно руковање самим оруђем.

Тежиште је на радњама и поступцима приликом поседања ватреног положаја и извршења посредног гађања, које се примењује када не постоји оптичка видљивост циља. 

Самоходна топ-хаубица „нора“ ватрену подршку остварује снажном, изненадном и брзом ватром по циљевима тактичког, оперативног и стратегијског значаја. Целокупан процес од уочавања циља до отварања ватре траје 1–2 минута, па је за успешно ватрено дејство обученост послуге на највишем нивоу — императив.

То се постиже континуираном обуком, која се у јединици реализује целе године, у свим условима — од индивидуалног оспособљавања сваког појединца, преко обуке за реализацију колективних задатака до најсложенијих вежби и бојевих гађања.

Увођењем овог савременог борбеног система у наоружање Војске Србије у значајној мери су унапређене способности Мешовите артиљеријске бригаде и рода артиљерије у целини за пружање поуздане, прецизне и снажне ватрене подршке јединицама Копнене војске у извођењу операција.

БОНУС ВИДЕО: Дан примирја у Првом светском рату обележен и на Кули Београд

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

БЕЗ ПАРДОНА: Америчка полиција сузавцем на демонстранате