Како је једна домаћа компанија применом ЕСГ критеријума освојила светско тржиште

Промо

05. 10. 2023. у 16:00

Одрживо пословање и свест о друштвеним и еколошким питањима, постали су принципи којима се воде све велике компаније. Истовремено, и мала и средња предузећа (МСП) све више разумеју важност ових питања, као и користи које примена ЕСГ (Environmental, Social, and Governance) критеријума може да им донесе.

Како је једна домаћа компанија применом ЕСГ критеријума освојила светско тржиште

FOTO: Promo

  • Једна од таквих компаније је и породична фирма за производњу амбалаже из Ваљева, Босис, која је сврстана у топ 1% компанија у свету које су узор за одрживо пословање.

У разговору са Маријом Пантелић, директорком одрживости у компанији Босис, истражујемо како су савладали изазове примене ЕСГ критеријума и тиме унапредили своју репутацију код инвеститора.

Породичне вредности су у Босису биле темељ за изградњу ЕСГ модела пословања. Компанија је основана 1982. године. Производи штампану и каширану картонску амбалажу и блистер картон, од амбалаже за робу широке потрошње (кутије за кекс, чоколаду, кафу, чај) до кутија за ципеле, за ауто индустрију, хемију и козметику, дечије играчке, текстил и многе друге. Компанија тренутно има више од 120 запослених, од којих је 80% каријеру започело управо у Босису. У ланцу је добављача великих компанија, попут Хенкела, Атлантиц Групе, Бамбија, Хеинекен, Геоx и многих других, широм Европе и региона. Амбалажа коју Босис производи направљена је искључиво од еколошких материјала и 100% је рециклабилна.

Када је и због чега Босис почео да интегрише ЕСГ критеријуме у своје пословне процесе?

  • Компанија је од самог почетка базирана на породици и породичним вредностима. Када на тим вредностима базирате однос према послу и заједници, то значи да одговорно управљате финансијама и обавезама које имате, да сте одговорни према запосленима, да сте добар комшија у локалној заједници. То је наша база на коју се надоградила прича о ЕСГ-у. Све је почело од врха, власника и чланова породице, као примера одговорног понашања, што се са растом и развојем преносило као модел на читаву организацију. Одговорности нема без одрживости, нити одрживости без одговорности. Компанија је тежила да континуирано расте и успела је да од мале радионице у гаражи постане лидер на тржишту, а управо то је прича о одрживости пословања.

Како сте се носили с изазовима и трошковима имплементације ЕСГ политике?

  • Изазов је био пратити тржиште, трендове и управљати ризицима. Ми смо годинама радили на више фронтова: повећање енергетске ефикасности, дигитална трансформација, прелазак са предузетничког на корпоративни модел организовања и управљања, увођење циркуларног модела пословања - само су неке од активности које смо спровели пре него што је прича о ЕСГ-у постала актуелна код нас. Када је реч о трошковима, све кошта, али увек смо гледали дугорочно и свака инвестиција у трансформацију пословања, а поготову ове које се односе на ЕСГ, вишеструко се враћају. ЕСГ критеријуми нису само лепи подаци у извештају, већ стратешко опредељење, нешто што живи у организацији са њеном културом и нешто што спроводе људи.

Које специфичне стратегије и иницијативе сте применили како бисте активно укључили запослене и локалну заједницу у процес имплементације ЕСГ критеријума, и како сте приметили да је ово ангажовање утицало на перцепцију компаније код инвеститора?

  • Успех компаније зависи од сваког појединца. Ми то у пракси кажемо кроз „ИМТ – Има ли мене ту?“, где свако треба да види корист од свега што радимо и да има одговорност за све што радимо. Основни део пословања нам је и даље производња одрживе амбалаже (направљена од еколошких материјала и 100% рециклабилна), док је један велики део усмерен на пословање са сврхом које спроводимо кроз програме: Босис АРТ (програм подршке креативности и уметности), Босис Еко (пројекти и активности које се односе на управљање животном средином, одговорно коришћење енергије и природних ресурса, као и одговорно управљање отпадом и емисијама), затим, Босис Знање (континуирано учење, напредовање и развој кадрова), као и Bosis Family и Босисићи – све активности подршке нашим запосленима, њиховим породицама и деци. Поред компанијских вредности које су се односиле на основну делатност, за Босис су одговорност и одрживост део наше организационе културе. За нас је најважнија прича о одрживости, као и сама „амбалажа са душом“ која је намењена првенствено Босисићима, и будућим генерацијама које остају иза нас.

Где је Босис данас и које економске и друштвене користи је предузеће остварило захваљујући примени ЕСГ критеријума?

  • Поред амбалаже у коју се пакује све што користимо као робу широке потрошње, прве асоцијације на Босис су одговорност и одрживост. Босис је пионир у области друштвено одговорног и одрживог пословања у Србији, и пример добре праксе за друга МСП. Захваљујући одрживом пословању, важимо за пожељног и одговорног послодавца и истог таквог партнера за наше клијенте. Одговорни смо у целом ланцу добављача, а то показује и ЕцоВадис платинум признање, по ком смо сврстани међу топ 1% компанија у свету у свим категоријама које задовољавају високе захтеве друштвене одговорности. Примена ЕСГ критеријума такође отвара нове пословне могућности, јер многи инвеститори и банке оцењују предузећа управо по томе.

Који савет бисте дали малим и средњим предузећима која желе да примене ЕСГ критеријуме, и које кључне кораке сматрате најважнијим за постизање успеха у овом домену?

  • Кораци су врло једноставни, крените од Г - од врха, од одговорног управљања и стратешког опредељења. Поред тога, изузетно је важна брига о запосленима, улагање у запослене, њихов развој и њихове породице, јер само тако можете имати људе који ће бити спремни да играју за ваш тим. Будућност фирме је боља будућност људи који у њој раде и њихових породица, а то оснажује локалну заједницу и цело друштво. Применом ЕСГ критеријума правимо разлику прво у свом микро окружењу, и корак по корак радимо на томе да будемо бољи. ЕСГ није резервисан само за велике корпорације, већ мора бити неизоставни део пословања свих МСП.

Како би подржао мала и средња предузећа у Србији да унапреде пословање, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) је организовао обуке “ЕСГ Працтитионер” у партнерству са Развојном агенцијом Србије и Смарт колективом. Ове обуке се одржавају у оквиру пројекта „Промоција одрживих инвестиција”, који УНДП спроводи у партнерству са Владом Републике Србије, и уз подршку Фонда Уједињених нација за мир и развој и Одељења Уједињених нација за економска и социјална питања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! Познато када Шеј Гилџес Александер и Никола Јокић одмеравају снаге, ево који су термини утакмица Денвера и Оклахоме