МИШЈОМ ГРОЗНИЦОМ ЗАРАЖЕНО 14 ЉУДИ: Дијагноза се из узорка крви поставља у Институту "Торлак"

И. К.

12. 08. 2023. у 07:15

У СРБИЈИ су потврђена још три случаја мишје грознице код мушкараца из околине Ивањице, и то је укупно 14 случајева од почетка ове године. Зараза је регистрована у осам округа - Браничевском, Јужнобачком, Јабланичком, Моравичком, Расинском, Мачванском, Зајечарском и на територији Београда.

МИШЈОМ ГРОЗНИЦОМ ЗАРАЖЕНО 14 ЉУДИ: Дијагноза се из узорка крви поставља у Институту Торлак

Фото М. Анђела

Подаци Института "Батут" показују да се хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, како се медицински назива ово обољење, јавља сваке године, само се разликује број случајева.

- Хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, позната је и као "мишја" грозница - кажу у "Батуту". - Болест је први пут описана у Кореји, а на нашем подручју почетком педесетих година 20. века. Број регистрованих случајева у Републици Србији се у протеклих 10 година креће од три до 52 годишње, односно просечно око 15 оболелих, и највише зависи од бројности глодара. Највећи број оболелих у поменутом периоду је био 2014. године.

Резервоар "мишје грознице" су мишолики глодари код којих се вирус одржава у природним жариштима.

Људи се заражавају у контакту са глодарима или њиховим излучевинама, односно предметима који су загађени излучевинама глодара, укључујући и храну и воду која није на одговарајући начин заштићена. Такође, људи се могу заразити и удисањем контаминиране прашине. Болест се не преноси са човека на човека. Углавном се јавља код одређених категорија људи који су због природе посла којим се баве више изложени - шумари, пољопривредници...

Мишја грозница се након инкубације, која траје од три до 45 дана, испољава најчешће у благој форми са инфективним синдромом сличним грипу и завршава се потпуним оздрављењем, без последица.

- У тим случајевима је тешко поставити дијагнозу јер се најчешће и не тражи специфична лабораторијска дијагностика за ову болест - наводе у "Батуту". - Код мањег броја оболелих се јављају теже клиничке форме праћене високом температуром, боловима у крстима, стомаку, израженом малаксалошћу, са хеморагичним и бубрежним синдромом. Честе су и плућне манифестације.

Нема специфичне терапије

ДИЈАГНОЗА болести се потврђује лабораторијским прегледом узорака крви (серума) у националној реферетној лабораторији у Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак". Не постоји специфично лечење. Тежи случајеви се лече у болничким условима, симптоматском и супортивном терапијом, а болест се у највећем броју случајева завршава излечењем, без компликација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Новак Ђоковић донео одлуку пред Ролан Гарос коју нико није очекивао