БАКУЊИН УБЕЂУЈЕ СТУДЕНТЕ ДА НАПУСТЕ УНИВЕРЗИТЕТЕ: Најбољи студенат Политехнике у Цириху, у Пашићево време, био је Србин Константин Јовановић
КАД ЈЕ Пашић почео студирати, Политехничка школа у Цириху имала је укупно 785 слушалаца, рачунајући ту и оне слушаоце који су се спремали за пријемни испит.

ИСТОМИШЉЕНИЦИ У Цириху је Пашић постао следбеник идеја Светозара Марковића, Фото "Википедија"
Од 588 пак уписаних, односно редовних ученика, више од половине, 55 одсто, сачињавали су странци: Немци из северне и јужне Немачке, Аустријанци, Мађари, Руси, Срби, и други. За разлику од Швајцараца, међутим, странци су у мањем проценту долазили до дипломе (61 према 39 одсто).
Осим већ поменутих студената, Клерића и Бадемлића, Пашић је на Политехници, од Срба, затекао и Петра-Перу Велимировића, Светозара Видаковића, Алексу Кнежевића, Атанасија Вучковића (Овај последњи је у Цирих стигао из Петрограда, у јесен 1867. Тамо је припадао „Српској општини“,и организацији чији је секретар био Светозар Марковић, а којој је припадао и касније генерал и припадник Радикалне странке, Сава Грујић — „свилени радикал“).
Један од најбољих студената Политехнике, у време Пашићевог доласка у Цирих, био је Србин Константин Јовановић, најстарији син првог српског литографа, Анастаса Јовановића. Он ће постати познат архитект (још 1898. урадио је пројекат — први у ствари — за храм Светог Саве на Врачару у Београду у облику уписаног крста, са пет кубета и у размерама монументалне грађевине). Рођен и васпитаван у Бечу, међутим, Јовановић се слабо дружио са својим земљацима и не памти се да је учествовао и у једној акцији коју су они организовали.
Међу Србима који су се само „виђали“ у учионицама и кабинетима Политехнике, у ово време, налазио се и Димитрије-Мита Ракић, који је у Цирих стигао кад и Пашић — у марту 1868, али не из Србије, већ из Немачке (студирао је дотле у Минхену и Гетингену). Као и Пашићу и свим другим Србима, и Ракићу је тешко падао језик Цирижана. „Овде у Цириху“, стоји у његовом писму од 10. марта 1868, упућено Антонију-Тони Хаџићу, и у опште у васколикој немачкој Швајцарској ... говори се тако рђаво и покварено, да ја не разумем савршено. Срећа је још што професори говоре љуцки..
У ЦИРИХУ Пашић је затекао и Ђуру Љочића, с којим ће временом постати једномишљеник и пријатељ, а затим се заувек разићи и водити с њим рат и око тога ко је прави следбеник Светозара Марковића и настављач његовог дела, а ко издајица. Затим, Пају Миљкова,сааутора познатог чланка „Омладини српској“, у којем се, између осталог, предлаже да „Застава“ у Новом Саду буде званичан орган Уједињене омладине српске, па Петра Живковића, родом из Зајечара...
Кад је Светозар Марковић стигао у Цирих, у априлу 1869, Пашић је већ био „староседелац“ — и познавао је град у прсте, све његове квартове и сва његова насеља.
Марковић је у Швајцарску стигао из Петрограда, а у Цириху није остао дуго, у свему неких шеснаест месеци (никако четрнаест, како се то обично наводи), тамо негде до средине јула 1870. (На основу Пашићевог писма Ђури Љочићу, послатог из Цириха у Београд 2. јула 1870, могло би се закључити да је Светозар Марковић само чекао на новац па да крене кући, у домовину. „У другом писму“, поручивао је Пашић Ђури Љочићу, прекоревајући га што му није одговорио на два ранија писма, „било је то да гледаш да Светозару приватним путем скупиш новце и до Петровадне пошљеш...“). Иако је у Цирих био дошао с намером да на Политехници продужи студије, Марковић са студијама на овој школи није ни почео.
Супротно друкчијим тврђењима, пре свега Јована Скерлића, Марковић на Политехници није пријавио ниједан испит, а камоли да га је полагао. Нетачан је стога онај Скерлићев навод о Марковићу, да се „крајем 1869. његов положај на Политехници уредио“ и да је он, „положивши испите за трећи курс инжењерског одсека, продужио школовање као редован ђак“.
Као што су казивања о студирању Светозара Марковића на Политехници лишена стварне основе, исто тако су нетачна и тврђења о томе да је Пашић дипломирао на Политехници.
Мада добар и вредан ђак, он је школовање прекинуо у последњем семестру, не положивши испите из неколико предмета: гвоздени мостови и градња железница (професор Кулман), цртање карата, итд. Поступивши тако, он је у ствари пошао стопама Петра-Пере Велимировића, који је такође прекинуо студије у последњем семестру. Како то показују документа у архиви Политехнике у Цириху, Велимировић је студије прекинуо 20. марта 1871, а Пашић годину дана касније — 23. марта 1872. Иако поуздано ствари овако стоје, у литератури се стално наводи, да су и Велимировић и Пашић завршили Политехнику. Карло Сфорца чак каже за Пашића, да му је сведочанство о завршеном школовању издато 28. марта 1872. и да је „у њему стајало да је он своје студије завршио с одличним успехом“. Из сведочанства, које се објављује у овој књизи, види се, међутим, да то није случај ...
ЗА РАЗЛИКУ од Велимировића, који је, напуштајући Политехнику, преузео сведочанство са оценама из три године студија, као и исписницу са четврте године, Пашић је Цирих напустио не узевши собом никаква школска документа. Тек годину дана касније, он их је затражио, па су му она достављена у Србију 30. маја 1873.
Што није завршио студије и стекао диплому инжењера, Пашић се никад није покајао. Али, зашто студије није завршио, кад је већ био на самом домаку циља, и какви су то разлози могли бити посреди да он не сачека ни да му се издају школска документа, већ да наврат-нанос напусти и Политехнику и Цирих — та питања тек треба да добију свој прави одговор.
Има много разлога да се мисли, да би одговоре на постављена питања било најупутније потражити у следећим околностима:
1.У доба када је Пашић студирао, у круговима социјалистичке и револуционарне омладине, нарочито руске, било је узело великог маха схватање да школска диплома ничему не служи, да она правом социјалисти и револуционару уопште није ни потребна. У том смислу, и идол и српске и руске омладине у Цириху, нарочито 1872, Бакуњин, говорио је и агитовао. Он је својој „младој браћи“ широм Русије и Европе, чак поручивао да напусте све универзитете, све школе, и да иду у народ, али да при том стално имају на уму „да учена омладина не треба да буде ни господар, ни заштитник, ни добротвор, ни диктатор народа, већ само бабица, ујединитељ и организатор напора и свих народних снага“ .
2. У марту 1872, кад је Пашић напречац кренуо из Цириха, владало је уверење да непосредно предстоји устанак у Босни и Херцеговини. Њега је, првобитно за почетак фебруара 1872, планирала „Дружина за ослобођење и уједињење српско“, а целој акцији били су се прикључили и Јефрем и Светозар Марковић, Петар-Пера Велимировић и Пашић.
(Био је основан и посебан одбор, „Главни одбор за српско ослобођење“ у Крагујевцу). Све упућује на то да је Пашић кренуо у Србију на позив Светозара Марковића, као што су то учинили и неки студенти у Русији — Јован Дреча, Ћорђе Филиповић, Јован Љепава.
СТРОГА КАЗНА
НОСНОВУ Пашићевих оцена може лако закључити, да је на Политехници у Цириху тада примењиван систем двоструког оцењивања. Једна оцена давана је за показано знање (,,Fortschritt“) , а једна за труд (,,Flesst“). Који студент не би добио задовољавајућу оцену за труд, тај је имао да рачуна са дисциплинском казном, па чак и са искључењем из школе. Строге казне изрицане су и за непослушност, али и за непридржаваље „кућног реда“. И Пашић је био једном строго кажњен. У другој години студија (други годишњи курс 1869/70), због непослушности добио је казну строгог укора. Казну строгог укора изрекао му је директор школе на дан 13. маја 1870. године.
СУТРА: НАПРЕДАК ЗЕМЉЕ МОРА ДА БУДЕ У ИНТЕРЕСУ НАРОДА

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (0)