ДИЈАГНОСТИЧКИ ИЛИ ПАЛИЈАТИВНИ ЦЕНТАР: Из Ковид-болнице у Крушевцу последњи пацијент испраћен у мају, чека се нова намена овог комплекса
ПОСЛЕДЊИ пацијенат из Ковид-болнице у Крушевцу испраћен је почетком маја и он је био тачно 10267. болесник, лечен од вируса корона у овој специјализованој здравственој установи од децембра 2020. године.

Foto:S.Babović
Борба за његов живот трајала 2,5 месеца. Сада када су се околности промениле, време је и да овај драгоцени здравствени комплекс добије нову намену.
- Драго ми је што су Министарство здравља и Влада и сви доносиоци одлука препознали стратешки значај овог објекта и његов значај да у даљем току буде део здравственог система Србије - истиче др Борис Ђинђић, директор Ковид-болнице Крушевац, који је до септембра 2021. водио ковид-систем у УКЦ Ниш. - Одржавањем ове болнице у функционално активном стању пре свега кроз ово што је министарка навела као програм палијативе, али већ сада се спомињу и болнички дијагностички капацитети и на крају и број лежећих постеља, квалификује ову болницу као неки будући дијагностички центар. Каква год намена да буде, Ковид-болница има велики потенцијал да буде ефикасан део здравствени елемент Расинског округа и много шире.
А од тренутка када је отворена Ковид-болница у Крушевцу готово да нема пацијента којег је примила а да је имао лаку клиничку слику. Болесници су неретко примани као животно угрожени, са сложеним респираторним стањима.
- То нису били само пацијенти са територије крушевачког и нишког краја, већ и целе југоисточне Србије, а у последње време и централне и западне Србије - предочава за "Новости" др Борис Ђинђић, директор Ковид-болнице Крушевац, који је до септембра 2021. водио ковид-систем у УКЦ Ниш. - У једном тренутку смо покривали око пола Србије. Све то ипак није могло да се уради без бројних екипа специјалиста, који су осим из УКЦ Ниш и Опште болнице Крушевац долазили из УКЦ Крагујевац, болница у Лесковцу, Пироту, Врању.
Колико пацијената је овде били збринуто указују и статистички подаци у које су "Новости" имале увид. Урађено је чак 14.700 рендгенских снимака, 2.300 прегледа на скенеру, 1.105 ултразвучних прегледа и око 600 доплера. И то је само радиолошка дијагностика. Модерна биохемијска лабораторија омогућавала је свакодневне анализе и још важније, пристизање резулата у року од највише сат времена.
- Имали смо више од 600 хемиодијализа, за ковид-позитивне бубрежне болеснике - износи др Ђинђић. - Ковид-болница је имала незахвалну улогу у тренутку када су сви црвени центри за дијализу по околним болницама били затворени. Сви су били усмеравани ка нама. Имамо осам нових дијализатора, али радило се у три смене.
Саговорник "Новости" подвлачи да је по њему најтежи период био од септембра до децембра 2021. године.
- Тада смо дали 200 одсто од себе, имали смо пуне капацитете, са пацијентом више од броја кревета, прилив је био огроман, тешка клиничка слика - износи др Борис Ђинђић. - Како смо стицали имунитет, било је евидентно да остају само старији пацијенти са присутним коморбидитетима. Иако се чинило да због лакше клиничке слике делује да је мање посла, огромна потреба указала се за супспецијалистима услед њихових основних болести. Основном тиму ковид-доктора (пулмолог, инфектолог, интерниста) придруживали су се и нефролози,неуролози... Немала улога била је гастроентеролога.
У Ковид-болници је запослено 120 младих лекара. Сада чекају своју нову улогу у здравственом систему. И њима је готово невероватно да више не чују специфично пиштање респиратора. Екипа "Новости" прва је улазила у црвене зоне ове болнице и касније у више наврата обилазила интензивну и полуинтензивну негу. Ове недеље, први пут затичемо потпуном празне постеље. Тишином смо и ми изненађени.
ТРИ ЗГРАДЕ,500 ПОСТЕЉА...
ПОСЛЕДЊИ дограђен објекат унутар комплекса Ковид болнице у Крушевцу био је објекат "Република Србија", у оквиру кога су апотека, магацински простор, дистрибутивна кухиња и простор за одмор особља у току дежурства. Болнички круг има три зграде, дијагностички центар, одељења интензивне са 150 и полуинтензивне неге са 350 постеља, две операционе сале, ангио-салу, кабинет за гастроскопију, Одељење за хемиодијализу,најсавременију лабораторију. Од опреме: 150 респиратора, 350 монитора, 64-оро слајсни скенер, ЕКГ апарате, шест апарата за дијализу. Цела болница смештена је у кругу некадашње касарне "Расина" у насељеном месту Паруновац, где је претходно срушено 4.300 квадрата старих објеката.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"ЗБОГОМ ГУРУУ ЗОРАНУ" Умро вођа наше легендарне групе; бенд престаје да постоји? Отишао свега неколико дана после вести о болести
ГРУПУ су основали уз велику подршку и ветар у леђа Боре Ђорђевића и "Рибље чорбе".
04. 05. 2025. у 19:43 >> 19:47
Коментари (1)