НА БУЏЕТУ 23.000 БРУЦОША: Седам државних универзитета предложило квоте за упис, чека се одлука Владе Србије
ВЛАДА Србије изаћи ће у сусрет факултетима и одобрити исти број буџетских места за будуће бруцоше, како су факултети већ предложили. Ово је "Новостима" речено у Министарству просвете, а наши саговорници кажу да ће влада одлуку донети на следећој седници која је планирана за четвртак.

Испит организован на Београдском сајму, Фото З. Јовнаовић
Према предлозима седам државних универзитета у Србији - у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Новом Пазару и Приштини и на Универзитету уметности у Београду - о трошку пореских обвезника ове године уписаће се 22.965 бруцоша.
Такође, факултети су, осим броја места на буџету, испланирали и број места за студенте који ће сами плаћати школовање, али као и сваке године најжешћу битку матуранти ће водити управо за улазак на буџет.
Када је реч о квотама које су предложили универзитети, највише бруцоша уписаће се, као и сваке године, на универзитет у Београду. А према предлогу који је усвојио Сенат, овај универзитет уписаће 9.743 бруцоша, а предвиђено је и да школовање из свог џепа плаћа њих 5.450. Рачуница говори да ће се на наш највећи и најтарженији универзитет ове године уписати 15.193 студнета.
Крагујевачки универзитет предложио је да се из буџета школује 2.761 бруцоша и 1.225 самофинансирајућих, што је укупно 3.986.
У Новом Пазару на буџет ће бити уписано 575 академца, а самофинансирајућих 270 или укупно 845.
Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици уписаће 1.163 студента о трошку државе, док ће њих 505 да студира о свом трошку, тако да ће укупно бити уписано 1.668.
За матуранте који су склони уметности, Универзитет уметности у Београду планирао је да на буџет упише 284 академаца, а самофинансирајућих ће бити 154, укупно 438.
Универзитет у Новом Саду предложио је да се о трошку покрајинских пореских обвезника школује 4.939 студента, а да њих 3.383 плаћа трошкове школовања укупно 8.322, а те квоте треба да усвоји Влада Војводине.
На Универзитету у Нишу о трошку државе биће уписано око 3.500 студента, али прецизан број нису желели дан нам кажу, јер чекају коначну одлуку Владе, самофинансирајућих ће бити 1.246, а укупно ће студирати 4.726 бруцоша.
ДОКУМЕНТА ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ
- Сведочанство за сваки разред средње школе
- Диплома о положеном матурском испиту
- Доказ о уплати накнаде за полагање пријемног
- Дипломе са такмичења
Када је реч о уписним роковима, први (јунски) рок на факултетима у саставу Универзитета у Београду почиње 21. јуна, пријављивањем кандидата, које ће трајати до 24. јуна.
Пријемни испит је од 26. до 30. јуна, у зависности од факултета до факултета, а прелиминарни резултати морају да буду објављени најкасније до 3. јула. Коначне ранг-листе, које су основ за упис бруцоша, треба да буду истакнуте најкасније до 10. јула, а до 14. јула ће трајати упис примљених кандидата.
Након уписа, факултети достављају Универзитету извештај о слободним местима за други уписни рок који "пада" крајем августа и почетком септембра, неки ће шансу имати и у трећем уписном року који је планиран око 20. септембра.
Декани кажу да факултети спремно дочекују кандидате, а Електротехнички факултет У Београду ће због традиционално великог броја пријављених матураната и ове године пријемни одржати на Београдском сајму.
Филолошки факултет, који спаде у оне на којим остане много празних места, одлучан је да привуче што већи број студената.
- Настојимо да ученицима укажемо на широк спектар знања и вештина које ће стећи на Филолошком факултету и које ће их спремити за разноврсна занимања у многим секторима - каже за наш лист деканка Ива Драшкић Вићановић.
Ко све може да студира у Србији
Право на упис на буџет имају и Срби из БиХ, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Северне Македоније, Мађарске, Румуније, Бугарске и Албаније. Они предају и изјаву у писној форми да су припадници српске националне мањине у тој држави. Такође, свим кандидатима, осим онима који су средњу школу завршили у РС потребна су нострфикована документа.
Иначе, на факултет могу да се упишу сви који су завршили средњу четворогодишњу школу, а на пријемном се рачунају бодови на основу успеха у средњој школи који носи најмање 16, а највише 40 бодова. Они се сабирају са бодовима са пријемног испита где се може освојити од 0 до 60 бодова. Укупно, кандидат може освојити највише 100 поена, за улазак на буџет потребан је најмање 51 бод, а за самофинансирање најмање 30 бодова.
И на крају животна порука коју студентима шаљу са универзитета, али и просветне власти:
- Не бирајте студије само да бисте студирали, мислите о себи и својој будућности.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)