ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ У ТЕСЛИНОМ СМИЉАНУ: Историјска посета на годишњицу мученичког страдања Срба на Илиндан 1941.

В.Н.

31. 07. 2022. у 07:53

ПАТРИЈАРХ Порфирије ће 2. августа на празник Светог пророка Илије у личком селу Смиљану служити литургију и освештати обновљену цркву Светих апостола Петра и Павла, саопштила је информативна служба Српске православне цркве (СПЦ).

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ У ТЕСЛИНОМ СМИЉАНУ: Историјска посета на годишњицу мученичког страдања Срба на Илиндан 1941.

Патријарх Порфирије / Фото Танјуг

У саопштењу се наводи да је у парохијском дому поред обновљене цркве која ће бити освештана, 10. јула 1856. године рођен научник Никола Тесла, који је у том храму и крштен већ дан по рођењу.

 - Историјска посета патријарха Порфирија подудара се са годишњицом мученичког страдања Срба у Смиљану на Илиндан 1941. године, које је настављено и наредних августовских дана, када је побијено више стотина Срба свих узраста, од новорођенчади и деце до стараца - наводи се у саопштењу.

СПЦ подсећа да је у масовној гробници поред цркве сахрањено близу 590 невиних жртава, међу којима и једанаест блиских Теслиних рођака, након чега су усташе 1942. године цркву сравнили са земљом.

 - Обнова цркве је почела 1986. године средствима Срба из Чикага, да би током последњег рата од 1991. до 1995. године обновљени храм поново био порушен и опљачкан. Данас је, трудом владике Герасима, свештенства и прилозима верног народа храм, који је у потпуности обновљен и живописан, поново место у коме се упућују молитве за мир, љубав и спасење читавог света - наводи се у саопштењу СПЦ.

БОНУС ВИДЕО:

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ У ГРАЧАНИЦИ: Поглавар СПЦ служи у великој српској светињи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте

ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте

ПРЕМА најавама метеоролога, октобар 2025. почеће у Србији под утицајем продора хладног ваздуха са североистока Русије који је дошао до Немачке и Пољске, али се полако приближава ка нама што ће проузроковати развој циклона у Јонском, Тиренском и делу Јадранског мора и већ 1. октобра, у среду, у вечерњим часовима на југу и југозападу Србије почеће да пада киша.

30. 09. 2025. у 20:58

Коментари (1)

КАМЕРА КОЈА И ДАЉЕ ДИКТИРА ПРАВИЛА ИГРЕ – Хуаwеи Пура 80 Про