ДА СЕ ПРИЗНА ИСТИНА О СТРАДАЊУ ВОЈНИКА ЈНА: Удружење бораца ратова деведесетих подржава контролно саслушање о Логору Лора
УДРУЖЕЊЕ бораца ратова од 1990. године Црне Горе поздравља једногласну одлуку Одбора за политички систем, правосуђе и управу о одржавању контролног саслушања ”Примена споразума државних тужилаштава Црне Горе и Републике Хрватске о сарадњи и гоњењу починилаца кривичих дела ратних злочина, злочина против човечности и геноцида, са посебним акцентом на истрагу случаја “Лора 3”, а које ће се одржати 16. јануара.
Фото В. Кадић
У саопштењу истичу да је томе знатно допринео и документарни филм РТ Никшић “Зло прољеће ’92” који сведочи о суровом ратном злочину над заробљеним војницима ЈНА из никшићко-шавничке и барске групе у сплитском логору Лора и изостанку казне за хрватске држављане – починиоце.
- Надамо се да ће се Маја Јовановић, в. д. врховног државог тужиоца, Марко Ковач, министар правде и Синиша Бјековић, заштитник људских права и слобода одазвати позиву. Истичемо да је иницијатива поднесена у склопу пројекта Удружења “Ратни злочини над црногорским држављанима – припадницима ЈНА” - наводи се у саопштењу Удружења бораца.
Из Удружења подсећају да је у иницијативи изражено очекивање да тај документ ВДТ у међувремену размотри и упозна Државно одветништво Републике Хрватске, те да од Жупанијског државног одветништва Сплит затражи информацију о резултатима најављеног прокретања криминалистичког истраживања у случају “Лора 3”, од 17. 12. 2011. године, а које се односи на смртно страдање припадника никшићко–шавничке групе, те да ВДТ о томе обавести Удружење.
- Из непознатих разлога, ВДТ је ускратило Удружење за уставно право на одговор на иницијативу, на ургенцију за одговор од 30. 11. 2022, као и на позив за присуство округлом столу од 19. 12. 2022. године. На исти начин је поступио и Заштитник од кога је тражено мишљење да ли се текстом Споразума дискриминишу црногорски држављани из састава ЈНА - жртве ратних злочина припадника хрватских оружаних снага почињених на подручју Републике Хрватске 1992. године.
- И Министарство правде, које је надлежно за креирање и спровођење политика које се односе на организацију и рад судова и државног тужилаштва, а од кога је тражено да се изјасни о оправданости наведене Иницијативе, игнорисало је достављена акта Удружења - поручују борци ратова деведесетих.
БОНУС ВИДЕО - СЕЛАМ АЛЕЈКУМ, ЦРНОГОРЦИ: Дијаспора у Подгорици - Скуп подршке Милу
"ИЗВЕШТАЈИ ГЕНЕРАЛШТАБА СУ НЕИСТИНА, СВЕ ЈЕ ИЗГУБЉЕНО!" Украјинска војска открива шта се дешава у паклу Покровска
УКРАЈИНСКЕ снаге настављају упорно да бране џеп око Покровска и Мирнограда, упркос немилосрдним руским нападима који све више угрожавају линије снабдевања и повећавају ризик од потпуног окружења-
06. 11. 2025. у 14:56
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
"ОНИ СУ ТВОЈЕ ЖРТВЕ!" Папа јавно прозвао Трампа због ситуација у "српском" граду
ПАПА Лав позвао је на "дубоко размишљање" о начину на који се мигранти третирају у Сједињеним Државама, рекавши да су многи људи "дубоко погођени" политиком масовних депортација.
06. 11. 2025. у 12:50
Коментари (0)