КРАДУ ПО ГРОБЉИМА И ПОРЕД ВИДЕО-КАМЕРА: Вандали скрнаве вечне куће широм престонице, однели и вредна обележја!
ОСИМ што су обарали споменике на Новом гробљу, несавесни појединци нису одолели ни да отуђе неколико вредних обележја.
Капије гробља се закључавају у 18.00 до 31. марта, Фото М. Анђела
Управа поменутог почивалишта успела је да пронађе неке од биста, међутим, са овом муком градска гробља кубуре већ деценијама.
Како су нам потврдили из ЈКП "Погребне услуге", у претходном периоду евидентирано је неколико крађа спомен-обележја са Новог гробља. Запослени из службе обезбеђења и теренски контролори успели су да пронађу и сачувају неке од биста које су несавесни суграђани покушали да отуђе.
- Нажалост, крађе на градским гробљима су вишегодишњи, ако не и вишедеценијски проблем - рекли су нам у предузећу.
- Упркос напорима које ЈКП "Погребне услуге" улаже, сталном присуству на терену и сарадњи са подручним полицијским станицама, дешавају се овакви немили догађаји.
Према евиденцији којом располажу надлежни, на мети обесних се најчешће налазе најстарија градска почивалишта - Ново, Топчидерско и Централно гробље. Ипак, нису поштеђена ни новија гробља као што су Нова бежанија, Орловача и Лешће. Из управе напомињу да се гробља на којима се дешавају крађе протежу на површини од 15 до више од 100 хектара, што чини њихово обезбеђивање захтевним подухватом.
- Наше предузеће предузима све неопходне мере у складу са својим овлашћењима у циљу спречавања крађа на гробљима. Свако од десет градских гробаља, која су тренутно у надлежности ЈКП "Погребне услуге", има теренске контролоре стално присутне на терену.
Капије гробаља се у складу са важећим прописима затварају у 19.00, односно у 18.00 у периоду од 1. октобра до 31. марта, чувари на капијама су присутни 24 часа, а уведен је и видео-надзор на свим гробљима сходно техничким могућностима и расположивим ресурсима - наводе у ЈКП "Погребне услуге".
Како кажу надлежни, упркос напорима, свесни су да су само једна карика у ланцу борбе против крађа и скрнављења на гробљима. У сарадњи са својим оснивачем Градом Београдом "Погребне услуге" наставиће да раде на проналажењу додатних решења за унапређење безбедности на гробљима која су им поверена на старање.
Фото И. Маринковић
Пријава против Н. Н. лица
У СЛУЧАЈЕВИМА крађе надгробних обележја покојника, потребно је да породице преминулих, односно корисници гробних места поднесу пријаву подручној полицијској станици против Н.Н. починилаца. Према важећим прописима, о гробним местима и надгробним обележјима на њима старају се искључиво њихови корисиници, породица и сродници. ЈКП "Погребне услуге" Београд није одговорно за оштећења, или крађу предмета са надгробних обележја које изврше трећа лица.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ПЛЕСАЧИЦА ОСТАЛА БЕЗ КАСЕТОФОНА: Вандали оскрнавили скулптуру у Јагодини
11. 02. 2022. у 10:15
УРЕЂЕЊЕ И АСФАЛТИРАЊЕ СТАЗА: Шест милиона динара за уређење Бунушевачког гробља
03. 11. 2021. у 15:59
ОБНОВЉЕНА ДВА КИЛОМЕТРА СТАЗА: Наставља се уређење пролаза на градским гробљима
27. 10. 2021. у 15:28
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РУСКА ВОЈСКА ЗАТВАРА ОБРУЧ ОКО КРАСНОГ ЛИМАНА: Украјинцима остала само два-три канала снабдевања
РУСКИ оператери беспилотних летелица уништавају преостале канале снабдевања Оружаних снага Украјине у Красном Лиману, изјавио је командир посаде извиђачког дрона 25. комбиноване армије групе трупа „Запад“, познат под кодним именом „Морјак“.
15. 07. 2026. у 16:04
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (2)