НЕМА РУШЕЊА ВИЛЕ: Протест грађана код здања у Интернационалних бригада 47 на Врачару, инвеститор користи правну незаштићеност објекта
ИСПРЕД виле у Интернационалних бригада 47 у суботу се окупило више десетина грађана и чланова друштава за очување Врачара са жељом да спрече најављено и већ започето рушење здања које је ушло у енциклопедију српске архитектуре 19. и 20. века.

Општина није дала дозволу за рушење / В. Данилов
Лепотица у Интернационалних бригада, као и остала вредна здања, припадала је целини "Котеж - Неимар", која је била уписана у Евиденцију непокретности под такозваном претходном заштитом до децембра 2020. Међутим, престанак заштите, тачније, правни вакуум, инвеститор жели да искористи, поруши старо и вредно, а сагради четвороспратницу с приземљем.
- Власник виле обратио се надлежним градским и општинским службама са намером да је руши. Није добио одобрење градске комисије. Његово урбанистичко решење је одложено, односно одложено је одлучивање о њему. Општина Врачар није дала дозволу за рушење објекта. Ово што се сада дешава, инвеститор ради самовољно. Уклоњена је ограда која је била испред виле и кренули су са растурањем унутар ње, а све слути на рушење - наводи Аца Арсенијевић из Друштва за улепшавање Врачара.
Подсећа да је заштита истекла 31. децембра 2020, као и да је поступак доношења нове у току. Додаје да Завод за заштиту споменика ради план, а када буде био завршен, вила треба да добије статус заштите какав је и имала.
Адвокат Стефан Стојков наводи да су правни пропуст инвеститори у целом граду видели као своју прилику да поруше објекте који су до краја 2020. били заштићени.
- Обраћали смо се надлежнима да стану на пут таквој пракси док се не направи нови елаборат о заштити. Тражили смо да се направи неки мораторијум, да се њиме дефинише шта може, а шта не може да се руши. Сада немамо ниједан пропис који ову вилу може да заштити, само институције снагом свог ауторитета. А можда ће за три дана доћи багер, који ће је порушити - наводи Стојков.
ИСТОРИЈА
ОВУ вилу пројектовао је архитекта Ђорђе Ђорђевић 1930. године у духу академизма за инжењера Милоша К. Антића. У њој је рођен један од најбољих српских архитеката Иван Антић. Антићи су кућу продали пре Другог светског рата. У једном тренутку је у њој живело и особље Амбасаде Финске.
Препоручујемо

ОСНОВЦИ СА ВРАЧАРА САДЕ ДРВЕЋЕ: Ђаци се придружили акцији "Једна школа, једно дрво"
20. 10. 2021. у 12:42

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (1)