"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Хоће ли Брисел понудити нашем региону привилеговано партнерство "мали шенген"
И ПОРЕД свих обећања и заклињања у приврженост Западном Балкану, придруживање Србије Европској унији до даљег остаје трка са "покретним циљем", а уместо улазнице у бриселско друштво, земље региона за сада би максимално могле да рачунају на пројекат "малог шенгена".

Foto: Tanjug/ foto sta/ nebojsa tejic/ bg
Наиме, све је извесније да ће ЕУ, у којој нема консензуса о даљем проширењу, "широкогрудо" понудити удруженом региону неку врсту привилегованог партнерства, као компензацију за пуноправно чланство. Оваква стратегија одговара и визији француског председника Емануела Макрона који се залаже за Европу у више брзина или више колона.
Министарка за ЕУ Јадранка Јоксимовић каже, за "Новости", да је председник говорио о актуелном тренутку и једној фази која траје већ неко време, а која не ставља политику проширења у фокус ЕУ, не само када је у питању Србија, него сви кандидати и потенцијални кандидати:
- Стратешки циљ Србије и све што радимо и предузимамо на том путу, јесте равноправно чланство у ЕУ. Србија је постала придружена земља ступањем Споразума о стабилизацији и придруживању на снагу, и ми смо у процесу приступања. Нова методологија је потврдила јасне елементе политике проширења, и перспективе чланства за Западни Балкан. Те дебате о тзв. круговима Европе и различитим колонама, старе су колико и сама ЕУ и увек су тема самопреиспитивања функционалности, посебно у кризним временима као што је пандемија.
За некадашњег дипломату Зорана Миливојевића поруке председника Вучића нису никакво изненађење:
БЕЗ ПОГЛАВЉА ГОДИНУ И ПО
СРБИЈА годину и по дана није отворила ниједно ново поглавље, иако је за то потпуно спремна. Засад је неизвесно и одржавање Међувладине конференције Србије и ЕУ, која се начелно очекује до краја јуна. Наша страна гаји наду да - уколико с бриселске стране буде оцене довољног напретка у области владавине права, односно испуњавања прелазних мерила за поглавља 23 и 24 у оквиру Кластера 1 (Основе) - можда можемо до краја године да отворимо један или два цела кластера.
- Његове речи су резултат реалполитике, јер не постоји апсолутно ниједан индикатор да би Србија била примљена у ЕУ, без обзира шта ми урадили. Цела та политика проширења ЕУ не само да је неизвесна, него око ње не постоји ни конзензус у оквиру Уније. На пример, Француској, Холандији, Данској ни на крај памети није пријем нових чланица, за њих су оптерећење и неке које су већ у ЕУ. Вучићеве речи су и нека врста поруке ЕУ - ако хоћете да ме демантујте, дајте нешто конкретно - каже Миливојевић за "Новости".
Зато је, по њему, и потпуно природно да регион више не чека "милостињу", већ да крене да се сам удружује и сарађује и учини идеју "малог шенгена" функционалном.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)