ТРАЖЕ ПРЕВОДИОЦЕ ЗА СРПСКИ: Координационо тело решава проблем језика у локалној скупштини Прешева
ИЗОСТАНАК превода на српски током конститутивне седнице Општине Прешево, која се у потпуности одвијала на албанском, није јединствен случај у овом месту и сличне ситуације већ су се догађале.

Фото Танјуг
Зато ће представници Координационог тела за Прешево, Бујановац и Медвеђу разговарати са челницима Општине и затражити од надлежног министарства запошљавање преводиоца.
Политичке тензије у Прешеву порасле су после конститутивне седнице локалне скупштине на којој је бивши председник Општине Шћиприм Арифи оптужен да је продужена рука Александра Вучића и практично искључен из власти иако је његова Алтернатива за промене освојила највише гласова. То заседање напустила су два српска одборника зато што није био обезбеђен превод са албанског на српски.
- Таква ситуација постоји одраније и у прошлости је превазилажена од догађаја до догађаја - каже, за "Новости" , председник Координационог тела Зоран Станковић.
- Зато ћемо сутра да разговарамо са руководиоцима локалне самоуправе и предложимо мере и активности да се то дефинитивно реши. Предложићемо Министарству да се општини одобри запошљавање неколико преводилаца и да се омогући не само превођење током седница скупштине, већ и свих докумената.
НАДЛЕЖАН ИНСПЕКТОРАТ
У МИНИСТАРСТВУ државне управе и локалне самоуправе кажу да "превод на све језике који су у службеној употреби мора да буде обезбеђен као и што се сва акта Скупштине објављују на српском језику и на језицима националних мањина":
- Уколико постоји бојазан да би на наредној седници могло да дође до тога да не буде превода на српски језик, надлежан је Управни инспекторат Министарства, у циљу предупређивања овакве ситуације.
У општини Прешево, где Албанци чине већину становништва, албански је, уз српски, званичан језик и ова два језика требало би да буду равноправна. То пише и у пословнику Скупштине општине, који је објављен на сајту и то, парадоксално, само на албанском језику.

Зоран Станковић, Фото Танјуг
Према закону, на територији локалних самоуправа у којима традиционално живе припадници неке мањинске заједнице и њихов удео у укупном броју становника достиже 15 одсто, њихов језик се обавезно проглашава за службени. Прописи, међутим, налажу да се мањински језици користе равноправно са српским и да се морају обезбедити преводиоци.
На локалним изборима у Прешеву, одржаним 28. марта, највећи број мандата (14 од 38) освојила је Алтернатива за промене досадашњег председника општине Арифија. Власт су, ипак, формирали ПДД, ДПА, Покрет за реформе и Демократска унија Албанаца, који су оценили да је Арифи превише близак српским властима. Учешће у коалицији није понуђено ни двојици представника Срба који су освојили места у општинском парламенту. Они би, ипак, могли да постану део власти уколико се буде правио "пакет" заједно са Медвеђом, где СНС има већину.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"ЗБОГОМ ГУРУУ ЗОРАНУ" Умро вођа наше легендарне групе; бенд престаје да постоји? Отишао свега неколико дана после вести о болести
ГРУПУ су основали уз велику подршку и ветар у леђа Боре Ђорђевића и "Рибље чорбе".
04. 05. 2025. у 19:43 >> 19:47
Коментари (0)