"ПРОЧИТАО" БРЕЗОВИЦУ У ВАШИНГТОНСКОМ СПОРАЗУМУ: Хоти најављује улагања са циљем да се од српске имовине направи "међународни ски-центар"
ПРЕМИЈЕР привремених институција Авдулах Хоти изјавио је да ће скијашки центар Брезовица "постати међународни центар", најављујући инвестиције током ове године "у склопу Вашингтонског споразума и обавеза које је преузело Косово".

Брезовица
Детаљан инвестициони пројекат за Брезовицу, према речима одлазећег министра ифраструктуре Арбана Абрашија, био је представљен у Вашингтону, а споразумом је предвиђено улагање од око 600.000 евра.
У 16 тачака Вашингтонског споразума о нормализацији економских односа Београда и Приштине, Брезовица се експлицитно не помиње. Ставка "додатни пројекти", под коју би можда могао да се подведе Ски центар, постоји у оквиру тачке која предвиђа сарадњу двеју страна са америчком Финансијском корпорацијом за међународни развој и Увозно-извозном банком САД.
Питање је, међутим, да ли је инвестиција коју Хоти најављује намењена ски-центру чији су власници српске фирме или некоме другоме? Према папирима које поседује званични Београд, Ски-центар "Брезовица" је у власништву Фонда "Инекс интерекспорта а.д." са учешћем од 82,33 одсто и ЈП "Скијалишта Србије" са учешћем од 17,67 одсто.
Приштинске власти су 2015, подсетимо, најавиле експропријацију земљишта на Брезовици са намером да га издају у закуп страном инвеститору на период од 99 година. Тада је Фонд "Инекс интерекспорт" поднео жалбу врховном суду у Приштини, захтевајући да се стави ван снаге одлука о експропријацији непокретности у власништву "Инекса" на Брезовици. Такође, Влада Србије је упозорила потенцијалне инвеститоре да је Ски-центар "Брезовица" на територији АП КиМ у власништву Републике Србије, као и да је експропријација овог комплекса - противзаконита. Две године касније влада у Приштини је укинула одлуку о експропријацији непокретне имовине, уз објашњење да је "пројекат пропао".

РУСКИ АВИОНИ УШЛИ У ДРЖАВУ НАТО, ЗАДРЖАЛИ СЕ 12 МИНУТА: "Ово је неприхватиљво и невиђено брутално"
ТРИ руска борбена авиона МИГ-31 ушла су данас у естонски ваздушни простор у области острва Вајндло без дозволе и остала у естонском ваздушном простору скоро 12 минута, пренео је естонски портал "Ерр.ее".
19. 09. 2025. у 17:00

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

УМРО ВЕЛИКИ ГЛУМАЦ Петровци: "Албанци ме звали 'српски шпијун', а кад треба - 'патриота'! Знам шта сам - никад ме нико није купио"
ГЛУМАЦ и професор глуме Енвер Петровци преминуо је данас у 72. години, а једну од последњих улога одиграо је између осталог у филму "Руски конзул", серији "Клан", "Јужном ветру", "Сенкама над Балканом", "Бољем животу"...
22. 09. 2025. у 16:07
Коментари (0)