"Ситуација је драматична" Син Ратка Младића: Након што га српски лекари прегледају, поднећемо захтев за привремено пуштање
ДАРКО Младић, син српског генерала Ратка Младића, изјавио је да ће данас, након што српски лекари у затвору Међународног резидуалног механизма за кривични трибунал у Хагу (ICTY) прегледају његовог оца којем се здравствено стање погоршало, поднети захтев за привремено пуштање.
Peter Dejong / AFP / Profimedia
- Ситуација је драматична. Лекари ће данас око 10 сати ући да га прегледају. Ја очекујем након тога да они врло брзо напишу извештаје и након тога ћемо ми одмах поднети захтев за привремено пуштање. Ми смо стално добијали некако некомплетне извештаје, овај пут смо добили доста документације везано за конкретно ову ситуацију и наши лекари су већ прошли кроз све документе - рекао је Дарко Младић за ТВ Прва.
Указао је да је сада најважније да суд прихвати оно што је затражено, а то је да буде пуштен.
- Чињеница је да је мој отац на крају живота и да умире, било би хумано, а и по правилима трибунала да га пусте у Србију. Чак и Уједињене нације имају правила и за ову ситуацију, она се зову Мандела правила, односе се на права притвореника и осуђених особа, и у односу на та правила мој отац је одавно требало већ да буде пуштен - рекао је Младић.
Говорећи о здравственом стању свог оца, Младић је рекао затворски лекари нису успели јасно да утврде узрок ове најновије кризе.
- Надам се да ће наши лекари имати увид и у налазе и у снимке, а не само у писани извештај доктора и на основу тога ће они вероватно помоћи да се добије тачна дијагноза шта је у питању. Мој отац је већ толико нарушеног здравља, имао је вишеструке мождане ударе, срчане ударе, отказ бубрега, лежи већ две године у кревету, има шећер и висок притисак. Чудо је да је жив уопште данас - рекао је Младић.
Додао је да се нада да ће се данас разјаснити због чега не прима инфузију, будући да јако тешко гута и да воду успевају да му дају само гутљај по гутљај.
- Ограничено пије, за два сата посете није попио пола мале чаше воде. Јуче је појео банану, а прекјуче није ништа - рекао је Мадић.
Навео је да вечерас долази и његова мајка, односно супруга Ратка Младића, која ће сутра и у петак бити са њим у посети.
Затворска документација такође потврђује веома озбиљно погоршање Младићевог здравственог стања, а породица тренутно чека одговор од ICTY на захтев Русије и Србије упућен Савету безбедности УН за његово пуштање на слободу из здравствених разлога.
У децембру је заменик сталног представника Русије у УН Марија Заболотскаја затражила на састанку Савета безбедности УН да се Ратко Младић пребаци у Србију ради одслужења казне или да буде пуштен на слободу из хуманитарних разлога како би могао да проведе остатак живота уз одговарајућу палијативну негу.
Ратко Младић је у затвору претрпео најмање два мождана удара и био је неколико пута оперисан.
Генерал Младић ухапшен је 2011. године, у новембру 2017. године Међународни кривични трибунал за бившу Југославију /МКСЈ/ прогласио га је кривим по 10 од 11 тачака оптужнице и осудио га на доживотну затворску казну.
(Танјуг)
Препоручујемо
ШЕШЕЉ ОТКРИО КАКО СУ САБОТИРАЛИ РАТКА: Видите случај генерала Младића
21. 04. 2026. у 19:16
ВУЧИЋ НА СЕДНИЦИ ПУПС-А: Обраћа се председник Србије (ВИДЕО)
08. 06. 2026. у 11:18 >> 11:48
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАСПАДА СЕ ПАРТНЕРСТВО СА ПУТИНОМ: Украјина добила кључног савезника у НАТО-у
ПРЕ отприлике десет година, рат у Сирији помогао је да се створи неочекивано партнерство на Блиском истоку између Турске и Русије. Међутим, оно се сада распада, тврди Њујорк тајмс. Наиме, Турска снажно помаже Украјини да створи упориште у делу света где је руски председник Владимир Путин раније уживао значајан утицај.
08. 06. 2026. у 09:25
"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини
ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
07. 06. 2026. у 13:37
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)