"ПРОСВЕТИ СУ ПОТРЕБНЕ РЕФОРМЕ" Станковић: Ми имамо припремљена четири закона, они су у процедури

МИНИСТАР Дејан Вук Станковић је рекао да је председник Вучић дао потпуно исцрпну дијагнозу стања у просвети.

ПРОСВЕТИ СУ ПОТРЕБНЕ РЕФОРМЕ Станковић: Ми имамо припремљена четири закона, они су у процедури

FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg

- Дакле просвети јесу потребне реформе, после ове велике кризе. Једна реформа је нормативна, а друга практична. Ако говоримо о нормативном аспекту, ми имамо припремљена четири закона, они су у процедури, и претпостављам да ће бити донети. Разговарали смо и са синдикатима, неке од њихових предлога ћемо узети у разматрање. Неке предлоге не можемо. Циљ нам је да успоставимо јасне линије о управљању образовним институцијама, да би спречили оно што се већ догодило. Даље, разматрали смо промену структуре управљања високошколских установа, да оснивач и главни финансијер установа мора имати већи утицај на њихово управљање. Подржавам и вашу идеју о повећању конкурентности у високом образовању, дакле могућност да страни факултети отворе своје франшизе у Србији, и да наши то могу да раде - рекао је Станковић.

- Ма немој, неко ће да ти уведе Ђокића. Што, да праве блокаде тамо - запитао је Вучић.

Наши резултати су испод ОЕЦД просека, рекао је Вучић, и истакао да хоће да имамо образовање као Финска, а не да се тучемо са Албанијом.

- Зато и спремамо реформу планова и програма. Спремамо за фебруар једну регионалну конференцију која би на научни начин проучила могућност скраћивања часова, промену наставних планова и програма, као и усвајање нових технологија. Такође, морамо подцртати повратак васпитне улоге школе, и мислим да ћемо то успети да урадимо ако вратимо заинтересованост деце за спорт и уметност, и тако их сачувати од искушења да проводе време у виртуелном свету или на улици - рекао је Станковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

ЧОВЕК МОРА ОСТАТИ НАЈВАЖНИЈА КАРИКА: У Фондацији Мozzart одржан  Serbia AI Security Summit 2026