ВЕЛИКА ЧАСТ ЗА СРБИЈУ Вучић након вечере са Фон дер Лајен и Коштом: Представио сам им своју идеју о заједничком уласку региона у ЕУ

В.Н.

10. 12. 2025. у 21:35

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обраћа се из Брисела где говори о свим важним и актуелним темама.

ВЕЛИКА ЧАСТ ЗА СРБИЈУ Вучић након вечере са Фон дер Лајен и Коштом: Представио сам им своју идеју о заједничком уласку региона у ЕУ

Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

- Два сата је трајао разговор са Урсулом фон дер Лајен на њен позив,  у њеном кабинету је био пријем, био је и председник Европског Савета Антонио Кошта. Разговарали смо о свим важним темама за Србију, за њен европски пут, о кључним енергетским бригама са којима се суочавамо, регионалне стабилности, евроспке стабилности, гео-политичкој ситуацији и оно што могу да кажем је да сам искрено задовољан током и начином разговора. Посебно око енергетске ситуације која већ данас није лако, а биће теже свакога дана.

- Већ је прошло 61 или 62 дана како кап нафте нисмо добили у нашу рафинерију и питање је када ће стићи упозорење за секундарне санкције за централну банку а онда тек настају прави проблеми. 

- Разговрали смо где и колико можемо да увеземо деривата из Румуније и Бугарске и околних земаља, какви су задаци у будућности и где да градимо нове гасоводе и нафтоводе. И не смао нафтоводе, то је да можете да допремате не само баржама већ кроз цеви да можете да проводите нафтне деривате, ако идете из Констанце да можете да довучете и дизел а не само нафту коју морате да прерађујете у рафинерији. 

- Још немам велики страх око гаса какав имам око нафте али тражили смо решења и радимо на томе и верујем да ћемо имати подршку ЕУ у тим веома важним стварима.

- Разговралаи смо и о Кластеру 3 и о европском путу Србије. Немам ништа ново да вам кажем. Видим да се неки у Србији са сигурношћу радују како нећемо да отворимо, ја још са сигурношћу не могу да кажем ни да хоћемо или нећемо јер то зависи од држава чланица. 

- Ми смо вечерас разговарали, они су признали значајне помаке. Лепо су говорили о напретку Србије, наравно, увек имају ствари које критикују и које морају да буду боље али врло мало смо причали о државама чланицама. 

- Радили смо и ми колико смо могли. Ишла је Јана у Шведску. Ја сам разговарао са Немцима, ово са Французима и Италијанима никада није било проблема, они су потпуности за отварање. Седам дана је остало да видимо како ће то изгледати. 

Вучић је потом прокоментарисао реакцију црногорског премијера да ће Црна Гора чекати Србију у ЕУ, истичући да би волео да је чуо његову реакцију по важнијим питањима, истичући да је није чуо ни када је Лора била у питању и страдање црнгорских грађана и да не жели да добија лаке политичке поене те да неће то да ради.

- Ја сам предложио нешто што је одговорно и мудро. Ако размишљате само о себи а не видите и комшију свога и кажте "видите што сам успео", а ваш комшија није богат онда је то другачије. Ја сам говорио из рационалних разлога не из ирационалних. Не из политичких зато што ће неко испред нас да буде, полако. Прво скочите, па реците хоп. Како ћемо да осетимо ЕУ, рецимо, Србија је ушла, и нећу да вас питам са којом територијом, а при томе Приштине нема нигде, па ћу онда вас питамо како ћемо онда тај проблем да решимо? А шта да радимо са Сарајевом у том случају или са БиХ? Онда ће Бошњаци из Пазара да три пута прелазе тежу границу да би дошли до Сарајева и обрнуто и Срби из Бијелине, Бањалуке и Требиња, Зворника да прелазе три пута тежу границу него што је данас уместо да имамо отворено границе као што ја предлажем. 

- Политика је ствар могућег и ствар рационалног приступа и то људи не желе да разумеју али да хитност и хитрост у реакцији на нешто где није било никакве лоше намере на нешто што се односило на све нас. Ја нисам рекао да чекамо сви заједно, ја сам мислио да сви ми на време или пре времена да будемо део ЕУ. Зашто је то некоме засметало? Зато што би неко требало, а неко не би требало да буде. Ја ћу да се радујем сваком успеху људи у Скопљу, Бањалуци, Пљевљима, Саранди, Елбасану или било где друго. 

Вучић је истакао да је добро и да Србија има право да износи своје идеје истичући да је суштина европе у том демократском приступу. 

- Нисмо о томе причали ни два минута. Ја сам то изнео као идеју и нацртао и показао зашто то мислим, али ништа више о томе. Саслушали су ме као пристојни људи. Ја имам храбрости да своје идеје и мишљење износим зато што мислим да добро познајем и своју земљу али и све остале народе у окружењу. 

Председник је потом прокоментарисао то што је Србија сама, како мала земља, била у друштву тако великих људи. 

- Велика част за Србију. Захвалан сам госпођи Фон дер Лајен и Кошти. Ја сам од њих научио и добро разумео у ком смеру иде Европа и ја мислим све оно што сам рекао јуче а мислим такође и око безбедносне ситуације у Еворпи. Ја мислм да би била велика и величанствена вест у колико би се на месец-два или пет-шест прекинуо сукоб у Украјини али нисам сигуран да то значи да неће бити неког другог у будућности. 

Вучић је истакао да своје мишљење не заснива на свом осећају већ на сазнањима појединих обавештајних агенција. 

- Ја зато желим да Србија сачува мир. Да Србија у региону сачува мир и то је за нас од пресудног значаја. 

- Знате, мени Вукан за Нову годину напише да највише воли са својим тајом да се игра и то је оно што је потребно. А то да ли сам драг или нисам драг, сувише сам матор да би ми то било важно. Мени је важно да наша земља буде безбедна, да има мир, да има просперитет. Да ММФ и Светска банка кажу да ће Србија вероватно бити најбржа растућа економија у наредних пет година у Европи, за то је неко морао да створи предуслове. 

- Србија има свега 43% јавног дуга. Србија је једна од најмање задужених европских земаља које имају Евростат. Ми смо дупло бољи по том питању него једна страшна Немачка. Три пута или четири пута бољи и успешнији по том питању него Француска и Италија. 

Вучић је истакао да не разуме људе који лоше мрзе својој земљи. 

-Као и малопре што нисам одговорио Спајићу на начин који сам могао. Разумем ја њих. Ми ту брзину иначе не можемо да постигнемо. Они пре него што им мејл стигне из Брисела већ су се сагласили са тим. Ми смо ипак једна другачија земља. 

Вучић је подсетио да је Србија одлучила да не буде чланица НАТО алијансе и да за то не може да се очекује да ће бити третирана као и оне земље које то јесу. Подстио је да је Србија једина земља која није увела санкције Русији. 

Предсендик је прокоментарисао је и будућу посету Нишу и одговорио да ли ће прошетати градом. 

- Пошто су много јаки ти из Јужних вести и неких других па не смем да прошетам. Хајде размислите шта су вам тиме рекли? Погледајте као неко ко је неодговоран, као деца нека, да ли Вучић сме да се прошета Нишом, не, него ти смеш. Шетаћу сва три дана колико ћу у Нишу да проведем и показиваћу слике. Најмање три општине ћу да посетим од пет. Њихова порука је "код нас нема демократије, не смеш чак ни да радиш свој посао, не само то, не смеш ни да шеташ јер мићемо да те бијемо или да те убијемо". Можете ли да мислите шта би радили ти кад би дошли на власт? Замислите да ми некоме кажемо ајде дођи некоме ту и ту. И, како бисте рекли? Са правом, то је диктатура. Ја да вам бежим, нећу нигде и никада. 

- Ево да вас обавестим у Јарковцу, на оном бесмисленом понављању избора СНС је добио 70% гласова, а они 20% и нешто. 

Вучић је прокоментарисао и изјаву Ђорђа Икадиновића да је већ унапред испланирано да ће се на предстојећим изборима кандидовати за премијера истичући да још ништа није испланирао. 

- Питање је да ли ћу ја имати вољу за то или не, а то је једнако велико питање какав ће резултат избора да буде. 

Истакао је такође да неће мењати Устав да би се поново кандидовао за предсника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ТОТАЛНИ ОБРТ! Партизан демантовао да је потписао уговор са Пењаројом