ЗАШТО СРБИ НА МЕМОРИЈАЛНОЈ ПАРАДИ У МОСКВИ СМЕТАЈУ ПОСЛАНИКУ ЕУ ПИЦУЛИ: Хрватски представници могли би да марширају само у строју поражених
ДА се на паради у Москви, по узору на тријумфе Старог Рима, направила симболична колона побеђених држава које су слале своје трупе у Совјетски Савез у том строју би се носиле спуштене заставе Немачке, Италије, Француске, Мађарске, Румуније, Финске, Летоније, Естоније, Украјине и наравно Хрватске, из које долази Пицула.
Фото: Председништво
НЕКО ко има ЕУ тежње не може да се нађе на Црвеном тргу и учествује на Путиновој паради, поручио је је на конференцији за штампу известилац Европског парламента за Србију Тонино Пицула, када је авион председникаВучића полетео за Москву. Он је упозорио и да учешће званичника Србије на обележавању 80-годишњице победе над хитлеровском коалицијом "сужаваполитички простор у којем се Србија сматра неутралном".
Тонино Пицула, Фото profimedia
Шта је, у ствари, проблематично у томе што ће Срби, који су имали два покрета отпора против Сила Осовине, имати представника на паради уМоскви којом се обележава капитулација нацистичке Немачке? У светлу историјских чињеница, Совјетски Савез јесте победио Трећи рајх и његове сателите.
Фото: Јавно власништво
Да се на паради у Москви, по узору на тријумфе Старог Рима, направила симболична колона побеђених држава које су слале своје трупе у Совјетски Савез у том строју би се носиле спуштене заставеНемачке, Италије, Француске, Мађарске, Румуније, Финске, Летоније, Естоније, Украјине и наравно Хрватске, из које долази Пицула.
На пример, у бици за Москву учествовало је 5.000 француских легионара, а у бици за Стаљинград 228.072 војника из Румуније, 220.000 из Италије, 200.000 из Мађарске и 6,3 хиљада из Независне државе Хрватске.
vikipedia
Хрватска легија, или 369. појачани пешадијски пук окупљала једобровољце, 4.200 Хрвата и 2.100 муслимана из БиХ. У борбама у СССР јеучествовала од 1941. до предаје 1943. у Стаљинградској бици. На стаљинградском фронту Хрватска легија била једина не-немачка формација која је учествовала у офанзивним операцијама. Она јесте деловала у оквиру Вермахта, али је правно била део Хрватског домобранства, војске НДХ. Њени официри су се заклели на верност и хрватском поглавнику и немачком фиреру, а команданту време предаје био је потпуковник Марко Месић. У лето 1943. Совјети су од неколико стотина хрватских заробљеника формирали "пропагандну" 1. Југославенску бригаду и оденули је у униформе Југословенске краљевске војске. За команданта је постављен Месић, заклет Павелићу и Хитлеру, који је сада позивао Хрвате да се боре против њих. Крајем 1944. по Титовом захтеву преодевени легионари заклели су се наверност и њему и пребачени су у Србију, наводно да би се борили против Немаца, али постоје сведочанства да су учествовали у масовним егзекуцијама Срба, потенцијалних противника Брозовог режима.
vikipedia
ФРАНЦУСКА ЛЕГИЈА
ЛЕГИЈА француских добровољаца против бољшевизма снаге једног пешадијскогпука дала је 5.800 војника, учествовала је у Операцији Барбароса, Бициза Москву, Оперцији Багратион и антипартизанским операцијама у Белорусији (1942-1944) познатим по злочинима над цивилима.
Препоручујемо
ВУЛИН: Срби и Руси су увек размишљали, веровали и били на истој страни
06. 02. 2026. у 19:59
АЛБАНЦИ ПУЦАЛИ НА СРПСКУ ПОЛИЦИЈУ: Испалили више од 100 метака из аутоматског оружја!
06. 02. 2026. у 19:50
НОВИ ДЕТАЉИ НАПАДА НА КУЋУ ЗДРАВКА ЧОЛИЋА: Довезли се тротинетом, па снимали бацање бомбе
ВИШЕ јавно тужилаштво у Београду објавило је нове детаље напада на кућу певача Здравка Чолића, на коју је 3. фебруара бачена бомба.
06. 02. 2026. у 18:52
"ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА" Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - "То је лицемерно!"
КОРИСТЕЋИ успех на недавним парлементарним изборима, приштинска администрација форсира чишћење покрајине од српског становништва, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.
04. 02. 2026. у 13:32
АМЕРИКАНКА ИЗ "ЛЕПИХ СЕЛА": "Срби су били светски непријатељи број један, зликовци - али не и за мене"
ФИЛМ "Лепа села лепо горе" Срђана Драгојевића важи за једно од најбољих и највољенијих остварења наше кинематографије.
04. 02. 2026. у 10:52
Коментари (0)