ДАН ПОБЕДЕ: Знате ли шта значи?

СИМБОЛИЧНО на Дан победе, поставља се питање знају ли данас они што су месецима протествовали шта та реч значи?

ДАН ПОБЕДЕ: Знате ли шта значи?

Фото: Новости

Да ли је победа у 2025.години само симбол задовољења личног хира? Да ли је победа симбол за анархију, за бусање у груди по друштвеним мрежама? Да ли је број "лајкова" и "шерова" симбол победе? И против кога, над ким?  Да ли на Дан победе над фашизмом, у рату у којем је за нешто мање од шест година, страдало између 50 и 80 милиона људи ишта ове бројке значе, јер су ти животи били цена, а Југославија трећа земља по броју страдалих, од којих је убедљиво највише било Срба? Да ли је из наше историје, из бројних трагедија, бола које онима који су изгубили неког свог, ништа не може да надокнади, ишта научено? Претци су нам оставили част, херојство и чојство, али не за "X" и "Инстаграм" већ да се поносимо, да не дозволимо да се икада заборави, да памтимо и не дамо да се понови. Да ли су заслужили сви који су се жртвовали да појединци данас одлазе онима који су одувек против нас и продају нас за мало новинских редова, телевизијских минута, гледаности на друштвеним мрежама? Они су заслужили и они су нас задужили да никада у Србији не удари брат на брата, а да будемо сложни као једно посебно пред онима који нам не желе добро. Замислите ако су и ишли, а како су се третирали они који би трчали Немцима пре 80 и нешто година? Како они 90их који су трчали Хрватима или пре свега некада Турцима? Има ли паралеле мало ту међу вама који идете у Стразбур, па станете и гледате, па се смејете док вам се саопштава да би требало да поштујете европске вредности и признате све што нам се ставља на терет. Јел се осећа ико намагарчено кад вам са транспарента у Хрватској траже да скинете ћирилицу? Осећате ли нешто што се зове "стид"? "Блам"? "Издаја"?

Не.
Јер да би то човек осетио мора да зна шта је поштовање.
А ако вам проливена крв наших дедова, чукундедова и сузе наших прабака нису свете, шта ће бити?
Ништа.
Јер светиње немају цену.
А за вас све има.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?