МСП: Најснажније осуђујемо одлуку Кеније да призна независност тзв. Косова
МИНИСТАРТСВО спољних послова Републике Србије најснажније осуђује одлуку Републике Кеније да призна једнострано проглашену независност такозваног „КосоМива”.

Foto: Ministarstvo
Такав потез представља грубо кршење међународног права и директно нарушавање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација, којом се недвосмислено гарантују суверенитет и територијални интегритет Републике Србије. И то у години у којој се обележава 80 година од усвајања повеље УН коју су власти Кеније овим згазиле.
Оваква одлука подрива и напоре усмерене ка конструктивном дијалогу, регионалној стабилности и поштовању међународно-правног поретка. Посебно указујемо да је неосновано позивање на одлуку Међународног суда правде из 2010.
Истовремено ова одлука представља и жалостан преседан у традиционално пријатељским односима између Србије и Кеније - односима који су грађени деценијама на узајамном поштовању и сарадњи, укључујући и у оквиру Покрета несврстаних.
Република Србија ће предузети све неопходне дипломатске и политичке мере у одговору на овај неприхватљив и непријатељски чин.
Посебно истичемо да је у протеклих осам година 28 земаља повукло или суспендовало признање једнострано проглашене независности такозваног Косова, док су само две нове државе донеле одлуку о признању. Јасна већина међународне заједнице, право и правда су на страни Србије.
Наставићемо нашу борбу још снажније. Србија остаје чврсто опредељена да брани свој суверенитет и територијални интегритет свим расположивим дипломатским и правним средствима.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)