АНАЛИЗА "НОВОСТИ" Војни пакт против Србије: Шта за нашу земљу и регион значи договор Хрватске, Албаније и тзв. Косова о одбрамбеној сарадњи
ПАРАФ који су Хрватска и Албанија у уторак у Тирани ставиле на заједнички документ о одбрамбеној сарадњи са тзв. Косовом, које не признаје већина чланица Уједињених нација и које ни по једном међународном оквиру не би смело да има оружане снаге, опасан је преседан који би могао да наруши односе и мир у региону. Позив да се прикључи овом "војно-политичком пакту" упућен је и Бугарској, а цела ова иницијатива долази у тренутку тектонских промена на глобалном плану, великог заокрета Трампове политике према украјинско-руском сукобу, подела у Европи и вишемесечне друштвене и политичке кризе у Србији.

Foto: Kosovo online
На ово указују саговорници "Новости" и кажу да ове процесе треба озбиљно схватити, а Србија мора да се још чвршће веже за своје проверене, историјске пријатеље. Истовремено, наше Министарство спољних послова тражи од Тиране и Загреба детаљно објашњење у вези са потписивањем овог трилатералног меморандума. Указали су да Србија, која је гарант мира и војне неутралности на Балкану, с правом захтева одговоре о природи и циљевима ове безбедносне сарадње.
- Посебно је узнемирујуће то што се овај војни савез формира без консултација са Београдом, уз директно укључивање структуре која нема међународни легитимитет и која представља безбедносну претњу по српски народ и читав регион.
Из МСП поручују и да је очигледна политичка порука која се шаље Београду и указују да меморандум није резултат случајне сарадње, већ "циљане стратегије која за циљ има изолацију Србије и јачање паравојних структура у јужној српској покрајини, супротно међународном праву и Резолуцији 1244 Савета безбедности УН".
- Ако, како тврде, овај договор није усмерен против било кога, онда захтевамо објашњење зашто је Србија искључена из било каквих преговора о колективној безбедности у региону - наводе из МСП.
Обавештајна сарадња
БЕЗБЕДНОСНЕ снаге тзв. Косова убрзано се наоружавају, а међу чланицама НАТО које у овом предњаче је и Хрватска. Још пре неколико година између Загреба и Приштине потписан је споразум о војним набавкама по којима припадницима оружаних снага непризнате косовске државе може да се испоручује наоружање и друга опрема. Након потписивања меморандума о сарадњи у Тирани у уторак, хрватски министар одбране Иван Анушић поручио је да ће поменута сарадња пре свега бити у обавештајном систему, као и развоју одбрамбене индустрије.
- Због геополитике која се одвија на југоистоку Европе, свих могућих ризика и опасности, пре свега ту мислећи на Украјину и на нашу не тако давну прошлост, одлучили смо се за заједничку сарадњу наших земаља - навео је Анушић.
Премијер владе у оставци Милош Вучевић упитао је против кога је усмерен савез Хрватске, Албаније и тзв. Косова и поручио да је сада јасно да "јака држава Србија одговара само нама и да је то сада јасно сваком грађанину".
- Уколико је ми не будемо чували и градили, ништа добро нас не очекује. У чему лежи интерес две чланице НАТО да ступају у војну сарадњу са непризнатим "институцијама" које су нелегално формиране на делу српске територије и због чега том и таквом савезу сада треба да се придружи још једна чланица Алијансе, све три суседи Србије.
Потпредседник владе у техничком мандату Александар Вулин упозорио је да "војни савез Хрватске, Албаније и тзв. Косова није савез против Мађарске или против Русије него против Србије".
- То је претња Србима. Док се држава Србија бори да избегне сукобе на својим улицама и док се прети хапшењем лидерима Републике Српске, непријатељи Србије се повезују и обавезују на војну подршку. "Обојена револуција" у Србији је објединила и ојачала непријатеље Србије баш колико је разјединила и ослабила Србију. Срби, шта вам није јасно - упитао је Вулин.
Нема дилеме да једнострано наоружавање и војна сарадња са нелегалним структурама на територији Косова и Метохије представља директан ударац на међународни правни поредак и претњу миру на овим просторима, а Радомир Милашиновић, бивши декан Факултета за безбедност, каже за "Новости" да "стари непријатељи очигледно не мирују":
- То је смишљена планска стратегија и тактика, која има свог ментора, највероватније у Берлину и Лондону. Овај савез није само ехо онога што стиже из САД и прегруписавања у Европској унији, где видимо струје за и против Трампове политике према сукобу у Украјини, ово је планирано дуже време. Ово није самоникли договор, већ диктирани, и то из колективног Запада, који без обзира на тренутне пукотине у својим редовима, има заједничке интересе на овом простору - каже Милашиновић, и додаје да је овде реч о војно-политичком савезу са циљем да он прерасте у широко регионални.
Дејан С. Милетић из Центра за проучавање глобализације каже да су огољене амбиције појединих регионалних, али и светских фактора да се обузда Србија:
- Очигледно је против кога је тај савез, то је са њихове стране очекивано. Хрватска систематично урушава позиције наше земље свуда где може, треба то добро анализирати и одговорити јачањем савеза Србије са Мађарском, Румунијом... И без савеза са свима њима, можемо успешно да се носимо са овим новим околностима.
Планирају заједничке операције
ДОКУМЕНТ који је потписан у Тирани, предвиђа, између осталог, заједничку војну обуку и заједничке војне операције Албаније, Хрватске и Приштине. Саопштено је да је циљ меморандума јачање сарадње у изградњи одбрамбених капацитета и одбрамбене индустрије, повећање интероперабилности кроз образовање, обуку и вежбе, сузбијање хибридних претњи и јачање стратешке отпорности, пружајући пуну подршку евроатлантским и регионалним одбрамбеним интеграцијама. Министар одбране привремених приштинских институција Ејуп Маћедонци рекао је да меморандум шаље поруку "свима који се усуде да угрозе безбедност, мир и стабилност на Западном Балкану, али и безбедност потписника документа".
Поента је, каже Милетић, у поруци које овакав савез шаље, а то је да на Србију и Србе гледају као на потенцијалну опасност и удружују се.
- Ово је директна последица промена на политичкој сцени, поготово у САД, где велике силе имају своје интересе, а они нису као што су били до сада, једнозначно антисрпски и ту се међу појединима у региону препознаје опасност од јачања Србије и њеног утицаја и зато покушавају да заједничким снагама неку контролу остваре. То је из страха од промена које су евидентне и нису кратког даха.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (9)