ДАНАС НАСТАВАК ПРОЛЕЋНОГ ЗАСЕДАЊА ПС СЕ: На дневном реду пријем лажне државе у Савет Европе

Танјуг

16. 04. 2024. у 07:32

ПАРЛАМЕНТАРНА скупштина Савета Европе (ПС СЕ) наставиће пролећно заседање, на коме ће се данас разматрати препорука за пријем тзв. Косова у Савет Европе, а за усвајање предлога потребно је да гласа две трећине присутних посланика.

ДАНАС НАСТАВАК ПРОЛЕЋНОГ ЗАСЕДАЊА ПС СЕ: На дневном реду пријем лажне државе у Савет Европе

Фото: Архива Новости

Расправа о тачки дневног реда под називом "Захтев (*)Косова за чланство у Савету Европе" на пленарној седници треба да почне у 16.30 часова, а извештај ће презентовати известилац ПС СЕ за пријем тзв. Косова Дора Бакојани.

Коначну одлуку о пријему тзв. Косова у Савет Европе треба да донесе Комитет министара на седници која би требало да буде одржана од 16. до 17. маја у Стразбуру. Председник Александар Вучић рекао је јуче да је та седница била заказана за 11. мај, али да ће највероватније бити одржана 16. маја, уколико не дође, како је рекао, до одређених померања.

Он је изразио уверење да ипак постоји шанса да се, захваљујући француском залагању размисли о одлагању и о неким другим стварима, као и да је Србија послала много званичних писама и објашњења на различите адресе.

Српска делегација у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ) поднела је 10 амандмана на текст препоруке за пријем тзв. Косова у Савет Европе (СЕ), а једним од њих тражи се одлагање одлуке о захтеву Приштине за чланство. У тексту, у који је Танјуг имао увид, амандманом под бројем девет се предлаже да Скупштина препоручи Комитету министара СЕ да одложи одлуку о захтеву за чланство док Савет безбедности Уједињених нација (СБ УН), како се наводи, "не утврди или одобри статус Косова и Метохије".

Поред осталог, српска делегација је тражила и да се предложени текст измени тако да оснивање ЗСО буде предуслов за наставак процеса разматрања апликације тзв. Косова, а не постприступна обавеза, како стоји у препоруци.

Шефица српске делегације у ПС СЕ Биљана Пантић Пиља објаснила је раније да у ПС СЕ не влада принцип "једна земља - један глас", већ је делегацији сваке државе, пропорционално њеном броју становника, додељен број чланова. Највише представника које једна држава може да има је 18, а најмање два. У скупштини има 306 посланика, чланова националних парламената држава чланица, плус 306 заменика који немају право да гласају.

Против чланства тзв. Косова у Савету Европе гласаће Мађарска, потврдио је раније, шеф дипломатије те земље Петер Сијарто, а и Министарство спољних послова Шпаније потврдило је да ће та земља бити против. Тзв. Косово је кандидатуру за чланство поднело пре две године, а прихваћена је на седници априла прошле године када ју је подржало 33 од укупно 46 држава чланица СЕ, седам земаља било је против, пет уздржано, једна није гласала.

ПС СЕ је парламентарни огранак Савета Европе, међународне организације коју чини 46 земаља, а чији је основни циљ заштита људских права, демократије и владавине права. ПС СЕ је један од два статутарна тела Савета Европе, заједно са Комитетом министара, извршним телом које представљају владе држава чланица. Док у Комитету министара свака држава чланица има један глас, у Парламентарној скупштини број представника, а самим тим и гласова, одређује величина земље. ПС СЕ заседа четири пута годишње на једнонедељним пленарним заседањима у Стразбуру, а прва седница одржана је 10. августа 1949. године.

БОНУС ВИДЕО:

ВУЧИЋ РАЗГОВАРА СА ПУТНИЦИМА: Председник на првом лету за Мостар

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

ТО ЈЕ НОЋНА МОРА Један гест на састанку Путина и Си Ђинпинга изазвао панику у САД

"ТО ЈЕ НОЋНА МОРА" Један гест на састанку Путина и Си Ђинпинга изазвао панику у САД

ПРИЈАТЕЉСКИ загрљај између руског председника Владимира Путина и кинеског председника Си Ђинпинга био је доказ колосалног стратешког пораза Сједињених Америчких Држава, рекао је аналитичар Херитиџ фондације Мајкл Пилсбери у интервјуу за Фокс њуз.

19. 05. 2024. у 07:15

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације