РЕГИОНАЛНА САНИТАРНА ДЕПОНИЈА "КАЛЕНИЋ" Реализује се пројекат изузетно важан за 15 самоуправа - Један од шест таквих у земљи (ВИДЕО)
У СЕЛУ Каленић, покрај Уба, полагањем камена темељца јуче је свечано обележен почетак изградње регионалне санитарне депоније Каленић. Свечаности су поред премијерке Србије Ане Брнабић, присуствовали и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, председник Општине Уб, Дарко Глишић, француски амбасадор у Србији Пјер Кошар, као и представници 15 локалних самоуправа, укључених у овај велики и значајан пројекат.

Фото: Танјуг/Пеђа Вучковић
Да је у питању пројекат од изузетне важности за зелену агенду у Србији потврдили су приликом представљања пројекта сви присутни - министарка Вујовић, директор Еко Тамнаве, Зоран Петровић, као и премијерка Ана Брнабић која се сложила са њима и посебно захвалила амбасадору Француске у Србији, Пјеру Кошару, на подршци француске Владе у овом пројекту као и средствима Европске банке за обнову и развој.

Фото: Танјуг/Пеђа Вучковић
Како је истакла, није у питању само новац, већ и подршка у томе да се постигну високи стандарди у области очувања животне средине у Србији.
Инвестиција вредна 31,5 милиона евра
Рок изградње регионалне санитарне депоније "Каленић" је 2025. година, те је планирано да се до тада заврше и санитарна депонија и постројење за механичко-биолошки третман отпада. Процењена вредност ове инвестиције је око 31,5 милиона евра, од чега највећи део финансира Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Депонија ће генерисати преко 260.000 тона отпада из 15 јединица локалне самоуправе: Ваљева, Уба, Осечине, Лајковца, Мионице, Љига, Коцељеве, Владимираца, Барајева, Лазаревца, Обреновца, Љубовије, Крупња, Малог Зворника и Лознице. Реализацијом овог пројекта биће решен проблем 500.000 грађана са територија ових локалних самоуправа које ће гравитирати том регионалном центру.
Паралелно са изградњом Регионалног центра, радиће се и санација постојећих депонија у локалним самоуправама које су укључене у пројекат, као и опремање комуналних предузећа потребним транспортним возилима, контејнерима и посудама, изградња рециклажних дворишта и трансфер станица.
"Важан пројекат који чисти Србију"
Одговарајући на наше питање о изградњи регионалних депонија, које су стављене високо на лествици приоритета у области заштите животне средине, и њиховој важности за остваривање циљева одрживог развоја и стварање одрживих заједница, премијерка Брнабић истакла је да је ова депонија важан пројекат који чисти Србију.
- Возила ће прикупљати тај отпад на одржив и добар начин, пребацивати га у трансфер станице, на еколошки прихватљив начин по најбољим европским стандардима - рекла је премијерка.
Она је објаснила да се у регионалним центрима отпад прерађује и препрема за поновну употребу и навела да компанија "Смурфит Каппа", која се бави производњом амбалаже папира, ради целокупну производњу са рециклираним папиром у својим фабрикама. Навела је и да ће овакве фабрике моћи да повећају своју производњу у Србији захваљујући оваквим рециклажним центрима.

Фото: Танјуг/Пеђа Вучковић
- Они су направили сопствено постројење за пречишћавање отпадних вода, биолошко постројење, најсавременије на свету и полако, заједно са нашом привредом ми идемо у том правцу да заиста на најбољи могући начин штитимо нашу животну средину - истакла је Брнабић.
Премијерка је указала и на прогнозе да Србија треба да уложи око шест милијарди евра за постројења за пречишћавање отпадних вода, како би дошла до европског стандарда, те да ми у овом моменту имамо пројекте у вредности од 3,5 милијарди. Како каже, до 2014. године у овој области није рађено ништа.
- Остало је да урадимо много, али је добро да смо кренули - истакла је Брнабићева.
Важна улога појединца
Према речима премијерке, не постоји крај Србије у коме се не види наша лична неодговорност према земљи и животној средини.
- Када погледате свуда ничу несанитарне дивље депоније и даље лете кесе по Србији. У нашим речним водотоковима је све од мртвих животиња до старих фрижидера и шпорета, а онда се очекује да држава то некако очисти и сви се гледамо међусобно и оптужујемо државу за недовољно велико улагање у заштиту животне средине.
О значају пројекта говорила је и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић истичући да ово није једини регионални центар који почиње да се гради, већ само један од шест таквих који ће бити изграђени у Србији, а који су резулат жеље државе да улаже у зелену инфраструктуру.
- Oво је свакако један од најважнијих пројеката када је реч о управљању чврстим отпадом у Републици Србији. До краја године нас очекује избор извођача за постројење за механичко-биолошки третман. Поред санитарне депоније и овог постројења, биће и трансфер станице, за сада у четири општине, али ће се ускоро завршити пројекти, тако да ће у шест општина бити трансфер станице и рециклажна дворишта - најавила је министарка Вујовић у изјави за "Новости".
Додала је и да је изузетно важно да је држава спремна да улаже у зелену инфраструктуру и што ће се градити још пет регионалних центара. Оваквим пројектима унапредићемо квалитет свакога од нас, а нарочито грађана који овде живе, наводи Вујовићева за "Новости" и истиче да су регионални центри и зелена инфраструктура предуслов за затварање несанитарних депонија које муче грађане.
Најсавремени еколошки стандарди
Министарка Вујовић је такође најавила и да до краја године почиње избор извођача за проширење и реконструкцију "Срем-Мачва" депоније, као и реконструкција регионалних центара у Пироту и Ужицу. Према њеним речима, ови центри ће бити грађени по најсавременијим еколошким стандардима.
- Изузетно је важно да ће овај регионални центар, као и сви други који буду грађени, бити грађен по најсавременијим еколошким стандардима. Ми пратимо законске регулативе и директиве ЕУ, мењамо законе, усклађујемо их како би ово што боље радили - рекла је Вујовић и додала да постоје проблеми са несанитарним депонијама који грађани користе више десетина година и најавила затварање несанитарних депонија у свих 15 општина које ће овај регионални центар обухватати кад се изгради.
- Када крене ово постројење да се ради, пред завршетак радова ми ћемо кренути у затварање таквих депонија. Прва је она у Ваљеву која је и највећа - рекла је Вујовићева.
Велики дан за Уб
Председник општине Уб Дарко Глишић рекао јуче да је ово велики дан за Уб и за 15 околних општина и да је био дуг пут доћи до почетка радова.
- Тежак пут са документацијама, ишли смо корак напред, два назад. Успели смо да се вратимо у колосек и да оставимо за наредне генерације нешто иза себе, да имају корист - рекао је он.
Глишић је додао да очекује да за годину и по дана пројекат буде завршен и предат на употребу.
Препоручујемо

"ОТПАД КАО ВАЖАН ЕНЕРГЕНТ" Брнабић: Може донети инвестиције локалним самоуправама
10. 10. 2023. у 16:00

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (25)