"УМЕСТО ДА ПРОЗОВЕ КУРТИЈА, ЕУ ГА ЈЕ НАГРАДИЛА": Гренел осуо паљбу по премијеру лажне државе - Игнорисао је сваки захтев
БИВШИ изасланик Сједињених Америчких Држава за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел истакао је да је ЕУ наградила премијера тзв. Косова Аљбина Куртија састанком у Бриселу, упркос Куртијевом игнорисању њихових захтева.

Фото: З. Јовановић
Гренел је навео да је политика Бајденове администрације о актуелној кризи да дозволи Европској унији да води преговоре, што је, како наводи, и жеља Уније.
- То је управо оно што је ЕУ желела, 27 чланица одговорило је на балканску кризу тако што је заказивало састанке и давало изјаве, али су предузеле мало акција - рекао је Гренел.
Како истиче, ЕУ је 3. јуна 2023. године јасно ставила до знања да је за актуелну кризу између Београда и Приштине криво једнострано деловање премијера Аљбина Куртија на северу тзв. Косова.
Том приликом је подсетио да је ЕУ је саопштила да Курти мора да обустави полицијске операције у близини општинских зграда, да распише изборе на северу што пре, и да спроведе претходно договорено опредељење Владе тзв. Косова да формира Заједницу српских општина, односно, како је ЕУ навела у саопштењу, "да се без даљег одлагања или предуслова почне са радом на успостављању Заједнице српских општина".
- Изјава ЕУ је била јасна, али Курти је игнорисао све захтеве. Уместо да прозове Куртијев нерад у последња три месеца, ЕУ га је наградила још једним састанком у Бриселу у четвртак, 14. септембра, са председником Србије Александром Вучићем - поручио је Гренел.
Гренел сматра да је немачки специјални изасланик за западни Балкан Мануел Зарацин "озбиљан политичар" који је показао извесну фрустрацију због Куртија, али да чак ни он није осудио Куртијеве акције.
- Ако ЕУ жели да буде схваћена озбиљно у спољним пословима, онда треба да мисли оно што каже. Не би требало да буде заказан други састанак на којем би се разговарало о питањима док се не испуне захтеви 3. јуна - закључио је Гренел.
БОНУС ВИДЕО: Куртијева полиција без ознака малтретира Србе у Косовској Митровици
(Косово онлајн)
Препоручујемо

ГОРА И ОД КУРТИЈА: Алиша Кернс направила листу "разлога" за кажњавање Србије (ФОТО)
15. 08. 2023. у 11:51

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)