СТРАНКЕ МАЊИНА: Траже 50% мање потписа за изборне листе
ОСАМ политичких странака националних мањина упутило је председнику Србије Александру Вучићу и председнику Скупштине Ивици Дачићу предлог допуне Споразума о унапређењу услова за одржавање избора, који су потписали власт и опозиција без присуства странаца.
Фото Танјуг
У предлогу који су, како се наводи у заједничком саопштењу, упутиле Бошњачка грађанска странка, Странка Црногораца, Влашка народна странка, Руска странка, Уједињена партија Рома, Русинска демократска странка, Савез бачких Буњеваца и Демократска партија Македонаца, тражи се да се за локалне изборе број потписа за предају мањинске изборне листе смањи за 50 одсто у односу на број потписа који је предвиђен Споразумом о унапређењу услова за одржавање избора.
-Многе странке националних мањина имају интерес да на локалне изборе излазе само у појединим општинама и градовима па ће решењем које је потписано између власти и опозиције, ако се овај предлог Споразума не промени на начин како смо предложили, те странке онемогућити да изађу на локалне изборе. Верујемо да то није ни у интересу државе, а сигурно није у интересу странака националних мањина, наводи се у предлогу ових осам странака.
Додаје се да би, уколико предлог допуне Споразума о унапређењу услова за одржавање избора не буде усвојен, странке национих мањина у многим општинама и градовима у Србији биле доведене у далеко тежи положај него што је то сада.
-На пример, у Београду је за предају мањинске изборне листе према важећем Закону о локалним изборима потребно минимум 1.110 потписа а према предлогу Споразума треба 3.000, у Суботици је потребни минимум потписа за мањинску изборну листу 690 а према предлогу Споразума сада је неопходно 1.000 потписа. Иста је ситуација и у многим другим локалним срединама.Уколико није намера, а надамо се да није, да се странкама националних мањина онемогући да предају изборне листе у општинама и градовима широм Републике Србије онда је неопходно ову грешку исправити, наводи се у саопштењу.
БОНУС ВИДЕО: "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?
Препоручујемо
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)