ШЕСТ ДЕЦЕНИЈА НАУЧНО СРЕДИШТЕ: Јединствена изложба посвећена рођендану Универзитета у Новом Саду
У САРАДЊИ са Ректоратом Универзитета у Новом Саду Музеј Војводине данас у 18 сати отвориће у изложбеним просторијама Ректората изложбу “60 година Универзитета у Новом Саду” ауторке Чарне Милинковић, више кустоскиње – историчарке.

ФОТО: Ј.СИМИЋ
После неуспелих залагања за оснивање Универзитета на простору Војводине, велика синтеза вишевековних надања, визија коју су стварале генерације високих интелектуалаца,те идеја и достигнућа у области науке и образовања остварила се 1960. године када је Народна скупштина Републике Србије донела Закон о оснивању Универзитета у Новом Саду, којим су раније основани факултети повезани у јединствену новосадску академску заједницу.
Данас Универзитет у Новом Саду повезује људе, простор и време. Представља једно од највећих образовних и научних средишта у Централној Европи, са више од 50.000 студената и 5.000 запослених на 14 факултета, и три института у четири историјска универзитетска града, Новом Саду, Сомбору, Суботици и Зрењанину.
Дан новосадског Универзитета се сваке године обележава на Видовдан, 28. јуна, те ће и ове године уз текући програм и у наставку свечане академије која почиње у 18 часова, бити отворена и поменута изложба.
Ауторка изложбе је, у две изложбене целине, приказала настанак и развој новосадског Универзитета од најранијих идеја о његовом оснивању, које су се појавиле још у 18. веку, па до данашњих дана, када се у његовом саставу налази четрнаест факултета и три института.
У павиљону Ректората дат је кратак осврт на векове. Такође, приказана је и структура управљања Универзитетом, те је тај простор посвећен управо свим ректорима као и Ректорату уопште.
Други изложбени простор је посвећен свим факултетима и институтима који појединачно баштине богат рад, кроз који као академска заједница дају велики допринос даљем развоју просперитетног друштва.Дизајн изложбе и каталога осмислио је професор Академије уметности Универзитета у Новом Саду, мр Дарко Вуковић.
Међу најзначајнијим претечама данашњег новосадског универзитета су Норма - школа за образовање српских учитеља, основана 1778. године у Сомбору и Препарандија основана 1812. године у Сент Андреји, чије је седиште 1816. године пресељено у Сомбор.
Најзначајнију улогу у развоју научне мисли од 19. века имала је Матица српска – настарија културна и научна институција српског народа, основана 1826. године у Пешти, која је 1864. године пресељена у Нови Сад. Развоју правне науке и правног образовања на простору данашње Војводине посебно је допринео Правни факултет у Суботици, основан 1920. године.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)