ПРВИ ДОГОВОРИ У ДИЈАЛОГУ СТРАНАКА О ИЗБОРИМА: Цензус за мандате вероватно исти

СТРАНКЕ ће се на изборима следеће године за места у Скупштини Србије највероватније борити по истом правилу, уз цензус од три одсто освојених гласова.

ПРВИ ДОГОВОРИ У ДИЈАЛОГУ СТРАНАКА О ИЗБОРИМА: Цензус за мандате вероватно исти

Фото: Н. Скендерија

Ипак, олакшицу да учествују на надметању могле би да добију мањинске партије: њима би број потписа за учешће у изборној трци могао да буде смањен са 10.000 на 3.000 парафа.

Ово су, према сазнањима "Новости", прелиминарни договори у оквиру међустраначког дијалога који се о изборним условима води без присуства странаца.

У платформама готово свих мањинских странака указивано је на број потписа потребних да подрже изборну листу. Речено је да није логично да је за оснивање партије мањина потребно 1.000 парафа, а за излазак на изборе десет пута више. Компромисно решење би могло да буде правило, које сад важи у Војводини за излазак на покрајинске изборе, а то је 3.000 потписа уз кандидатуру.

Разговарало се и о цензусу, али је нереално да сада дође до промена, мање од годину дана пре избора, и само годину дана пошто је праг са пет смањен на три одсто.

На састанцима који се одржавају једном недељно у Скупштини Србије било је и говора о проблемима са којима се странке суочавају на терену. Акценат је стављен на то да често не могу да нађу просторе у којима би одржали скупове или трибине. Овај проблем би до наредне изборне кампање требало да буде решен.

Избори, председнички, београдски и парламентарни требало би да се одрже на пролеће следеће године.

"ЧЕШЉАЊЕ"

МЕЂУ тачкама дневног реда био је и бирачки списак на чијем ће се "чешљању" посебно радити. Помињани су преминули који се и даље налазе у евиденцији гласача, као и они који одавно немају пребивалиште у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

СЛОБОДА КОЈОЈ ЈЕ ТЕШКО ОДОЛЕТИ: Зашто овог лета сви желе да пробају СУП даску?