ЛИЧНИ СТАВ - Америка напушта УН: Опомена или решеност?
АКО су најаве да се Сједињене Америчке Државе спремају да напусте Уједињене нације тачне, био би то легитиман али веома опасан корак са тешко предвидивим последицама.

Фото Д. Миловановић
Америка јете велики контрибутор буџета УН, бирократија Светске организације јесте огромна, нерационална и скупа, Глобални југ јесте јачи и непослушнији, али нико није употребљавао УН за геостратешке и друге себичне интересе колико су то чиниле САД.
Светски односи не могу функционисати без елементарних принципа, а они су неодвојиви од Повеље УН. У темеље УН уграђено је око 50 милиона људских живота. Рушење таквог система отворило би егзистенцијална питања будућности човечанства. Уколико би напуштање УН од стране САД значило и укидање УН онда није сувишно подсетити се: када је укинуто Друштво народа тада почетак Другог светског рата није био далеко.
Да ли САД текућом конгресном процедуром шаљу поруку да ће се руководити само силом, без ограничења? Ако то нису урадиле када су и апсолутно и релативно биле најјаче, зашто би то чиниле данас када су Кина, Русија, Индија и земље Глобалног југа доста ограничиле америчку ексклузивност, односно хегемонизам. Подозривост или страх од Кине? Нелогично.
Није Кина ојачала зато што је чланица УН, или Светске трговинске организације, већ је постала члан тих организација зато што је претходно ојачала и постала незаобилазна и равноправна.
Америка може напустити УН, али коме и чему би то користило, осим хаосу већем и опаснијем него икад! Да ли САД имају у виду потребу формирања нове глобалне организације за питања мира, безбедности, сарадње и развоја, боље и ефикасније од УН?

Фото UN Photo/Mark Garten
Ако је то случај, зашто би то иницирале унилатералним потезом налик уцени? Председник Трамп је управо покренуо изузетно значајне преговоре о окончању украјинске кризе. Није тешко предвидети да предстоји глобални дијалог о новом праведнијем светском поретку.
Шта је логичније него да се у том новом формату покрене и питање будућности УН, ОЕБС и других елемената досадашњег поретка? Сједињене Државе не могу спречити друге да изместе, наставе, реформишу и очувају УН. Дисконтинуитет хегемонизма, захтева враћање, а не напуштање демократских принципа као што је, на пример, принцип суверене равноправности, а они су записани управо у Повељи УН. Коме би и зашто сметао тај принцип?
Ако су најаве основане, то би значило да САД саме себе искључују из Повеље УН, из основних принципа међународног права (out-law). То би угрозило њене партнерске односе са другим земљама. Претња би пре могла бити упозорење да УН треба хитно реформисати, рационализовати и контрибуције даље прилагодити пропорцијама економске моћи. То заслужује разумевање и подршку. Али, ако је иницијатива знак незадовољства новим распоредом моћи на глобалном плану, онда је то велика грешка са бумеранг ефектима.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)