РИМСКИ Колосеум нема употребну дозволу и никад је није добио! Велелепно здање грађено је пре непуна два миленијума, често је мењало намене док није добило коначну - једне од највећих светских туристичких атракција на планети. И? И даље ради, прима посетиоце, зарађује паре...

КОМЕНТАР: Колосеум

Novosti

Кажу да су пирамиде у Гизи урађене чак и без грађевинске дозволе...

И овако би се цинично могло унедоглед. Инфлација "стручњака" и "генијалаца" који о свему све знају тера на реакцију. Скоро да нема "твитераша" или "тиктокера" да не соли памет етру о важности неопходне папирологије. За то су у праву, али тврдити да прети опасност од сваког објекта који нема печат води нас у потпуни хаос без могућности разумног решења.

Зашто? Зато што у Србији у овом тренутку постоји на стотине хиљада објеката и без грађевинске и без употребне дозволе. Што је најгоре, код нас и у свету постоји много јавних грађевина који имају све потребне папире, па се опет десе несреће и инциденти.

И? Шта ћемо сад? Да ли треба свака приватна кућа или зграда да се исели? Истина је да такве објекте закон препознаје као потенцијално опасне и да свако ко их користи то ради на своју одговорност, а запрећена му је и кривична уколико се нешто не дај Боже догоди неком ко у њима борави. Не можемо те људе истерати на улице, а поготово не можемо да затворимо Газелу зато што нема употребну дозволу. Као што нисмо могли ни Мост на Ади, док је девет година чекао. А, шта можемо?

Пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и губитак 15 људи требало би да нас једном за свагда научи да се закон поштује, али и да надлежни на време и одговорно раде свој посао. Пошто је и једна поломњена рука много, а изгубљен живот превише, сви који учествују у јавном животу, а поготово они који о нечем одлучују или за то имају амбицију, нека формирају тело, групу, кризни штаб било шта и направе стратегију безбедности грађевинских објеката.

Да се законодавство претресе, да контроле буду строже и ефикасније, а да издавање папира буде на време. Паралелно, мобилисати армију инспектора, вештака и правих стручњака да преконтролишу, ако је могуће, све објекте и са и без потребних папира.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

ПОРЕКЛО ЕДИНА ЏЕКА: Рођен у Сарајеву, али корени Дијаманта су са друге стране БиХ

ПОРЕКЛО ЕДИНА ЏЕКА: Рођен у Сарајеву, али корени Дијаманта су са друге стране БиХ

У ЈЕДНОМ интервјуу за британске медије описао је тај период као време преживљавања, истичући да рат тера децу да много раније одрасту и суоче се са животним лекцијама за које нису спремна.

19. 06. 2026. у 07:02

Коментари (0)

ТЕШКА СКАНДИНАВКА ЗА ЛАЛЕ: Холандија под озбиљним притиском против разигране Шведске