Човечанство је досегло максимум и кренуло силазном путањом.

РИКВЕРЦ

Новости

Они који су били у пуној снази осамдесетих година прошлог века можда ће моћи да се подиче да су живели епогеју људског рода. Некада је свега било више. И бриге за ближњег, и рекорда, и задовољстава. Најновије истраживање показало је да романтични Французи све мање воде љубав. Готово тридесет одсто узраста од 18 до 24 године, ниједном годишње. Некада се и брже возило. Први пут "цајгер" је на ауто-путевима у земљи "пежоа" и "реноа" лимитиран на сада астрономских 150 на сат средином седамдесетих. Данас се Паризом "јури” највише 30. Конструктори блокирају бесне лимузине на 180. Расходовани су најбржи примерци елегантних "конкорда" који су развијали два маха, а врхунац нових летилица два пута је спорији.

Чак су и административне норме и еколошка правила досегли сумум, па су се против њих побунили ратари широм Европе, уз обећање власти да ће се параграфи враћати на старо. Сваких пет година јављао се нови музички и ликовни правац. Сада деценијама таворимо у постмодернизму који је дојадио и Богу и људима. На ТВ програму ријалити уместо Ковачевићевог “Каравана”. Све су чешће граничне контроле унутар ЕУ. У важним одељењима немачке администрације поново се, због хакера, са компјутера прешло на писаће машине.

И људи су се снизили. Од 1900. до двехиљадите, просек се подигао за осам центиметара, а у овом веку, Холанђани, као највиши, нису порасли ни центиметар. Исцрпели смо биолошке капацитете. За сто година рекорд на сто метара спуштен је са 11 на 9,58 секунди. Од 2009. – ни макац. Две трећине атлетских дисциплина не напредују од осамдесетих. Кажу да човек у следећим деценијама може да поправи перформансе још највише 0,5 одсто.   

Деца родитеље опомињу на смерност. Слике са улица Каира, Алжира, али и Париза и Лондона, с девојкама у мини-сукњама и препланулих младића раскопчаних кошуља замениле су конзервативнији кодекси. Нема на плажама развијеног света више ни топлеса. Мање се пуши и пије, а дужина људског века се више не продужава. Од почетка до краја прошлог века максимална дуговечност је порасла са 110 на 122 године. Порследње три  деценије нико се није приближио том максимуму. Убацили смо у рикверц.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)