НЕСТАШИЦА ЈАГАЊАЦА, АЛИ ВЕНАЦ ЗА ЗДРАВЉЕ НИЈЕ ИЗОСТАО: Пиротски Роми и сточари традиционално обележили Ђурђевдан уз ражањ и обичаје
ПИРОТСКИ Роми и сточари обележили су Ђурђевдан. Највеселије је било у ромском насељу у Пироту, али и у белопаланачкој Мурици, где се традиционално спрема јагњећи ражањ и дочекују гости.
Фото В. Ћ.
Ђурђевдан је и сеоска слава у најудаљенијем пиротском селу Засковци, које се налази подно Миџора. Овог пролећа је, међутим, било проблема око набавке јагњетине које нема у слободној продаји, а у месарама се разграби чим стигне.
За ускршње и првомајске празнике јагњетина је у месарама коштала између 600 и 630 динара, док се код сточара могла набавити за око 300 динара по килограму живе ваге. Према проценама стручњака на подручју округа је било око 10.000 грла за продају. Последњих неколико дана, цена живе ваге код сточара порасла је на 350 динара.
Иначе за Ђурђевдан се, у пиротском крају, обавезно плету венчићи од врбовог прућа, здравца и јоргована, односно љиљка, јер се верује да ове биљке, али и друго пољско цвеће, које пристигне у првој декади маја, доноси здравље стадима, али и деци и свим члановима породице. У време Ђурђевдана се формирају и бачије од по неколико сеоских стада која на испаши остају до Митровдана.
Препоручујемо
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ: Близу хиљаду жена прегледано на мобилном мамографу у Врању
06. 02. 2026. у 14:08
ЗЕЛЕНСКИ, МРТВИ СУ: Стравичан снимак и брутална порука, јавио се Кадиров (ВИДЕО)
ЧЕЧЕНСКИ лидер Рамзан Кадиров објавио је снимак ликвидације украјинских војника у Костјантињивки у Доњецкој области у Украјини на свом Телеграм каналу.
07. 02. 2026. у 17:05
"ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА" Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - "То је лицемерно!"
КОРИСТЕЋИ успех на недавним парлементарним изборима, приштинска администрација форсира чишћење покрајине од српског становништва, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.
04. 02. 2026. у 13:32
АМЕРИКАНКА ИЗ "ЛЕПИХ СЕЛА": "Срби су били светски непријатељи број један, зликовци - али не и за мене"
ФИЛМ "Лепа села лепо горе" Срђана Драгојевића важи за једно од најбољих и највољенијих остварења наше кинематографије.
04. 02. 2026. у 10:52
Коментари (0)