УГОВОРОМ ЗАБРАЊЕНО ШТАМПАЊЕ: Суд наложио повлачење уџбеника професора Албијанића са сајта бесплатних књига
ВИШИ суд у Београду наложио је Фондацији "Алек Кавчић", да са свог сајта повуче уџбеник "Математика са збирком задатака за 7. разред основне школе", аутора Милољуба Албијанића и забранио даље неовлашћено објављивање, јер се тиме крше ауторска права. Привремена мера која је изречена биће на снази до правноснажности парнице коју је, у Србији и Америци, покренуо аутор уџбеника.
Фото Н. Живановић
Према речима професора Албијанића, у члану 2. уговора између Завода за уџбенике и Фондације професора Александра Кавчића се наводи да "издавач продаје Фондацији одеђене уџбеничке комплете у тиражу од 1.000 примерака по комплету, ради донирања основним школма и у сврху промоције појединих издања Завода, искључиво на сајту фондације". Он истиче да је уговором прецизирано да се, поред продаје штампаних издања, уступа Фондацији и садржај у ПДФ издању, али у резолуцији која онемогућава штампање, а на сајту мора бити назначено да је забрањено умножавање и дистрибуција.
На сајту фондације Кавчић и даље се налазе поједини уџбеници Завода, али се они не могу преузети. Могуће је поручити књиге издавача "Нова школа" и "Инфотехника", које школе не користе.
- Очигледно је да у овом случају има посла за инспекцију и полицију - истиче професор Албијанић. - Зар је могуће да дође неко са стране и угаси нешто што је стварано деценијама. Шта је мотив у позадини? Или је политички, или неко хоће да купи завод за мале паре. А право прече куповине, има свако ко је нешто уложио.
Препоручујемо
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.
17. 02. 2026. у 20:01
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"МАМА, ЈА ИМАМ РАК": Славица Ђукић Дејановић о борби за живот сина јединца - сам себи дао дијагнозу
"ДУШАН ЈЕ сам себи дао дијагнозу"
16. 02. 2026. у 19:12 >> 19:12
Коментари (0)