ЗА 20 МИНУТА НЕСТАО ДУГОГОДИШЊИ РАД: Ветар обрао јабуке и шљиве код Лесковца

08. 08. 2020. у 13:59

У ПРОТЕКЛИХ десет дана невреме је два пута захватило село Велико Трњане код Лесковца. Град, а потом и јак ветар са обилном кишом, уништили су многе засаде воћа који се простиру на стотину хектара.

ЗА 20 МИНУТА НЕСТАО ДУГОГОДИШЊИ РАД: Ветар обрао јабуке и шљиве код Лесковца

Фото: РТС принтскрин

За двадесетак минута уништен је Слађанов петнаестогодишњи рад и труд. Јак ветар ишчупао је 400 стабала јабука пуне рода. Поломљени су стубови, жице, покидани системи за наводњавање. Велики губитак пред бербу која почиње за месец дана.

- Невреме не памтим овакво. Олујни ветар је био катастрофа. На овој парцели негде око 10 тона јабука ове године родило. Од тога зависимо, од тога живимо - каже Слађан Николић.

С неверицом обилазе засаде и Станковићи који јабуке гаје на једном хектару. На овој парцели штета је стопостотна. Савременом воћарском производњом баве се пола века. Имају и хладњачу.

- Наредна берба оваква као што би сада била после 10 година можемо да очекујемо. Значи девет година има да радимо бадава - каже Слободан Станковић, воћар из Великог Трњана.

Парцеле су ми осигуране од града, удара грома и пожара, али у то осугурање не улази и олуја.Тако да фактички ја сад остајем кратких рукава што се тиче ове штете", каже Иван Станковић, Слободанов син.

У Великом Трњану штету су претрпели и произвођачи шљива. Обрао их је ветар. Многа стабла су оборена. Бојан Стјчић је очекивао пет тона рода.

- Нешто што смо саграђивали и неговали седам година скоро оборено је за пола сата у потпуности - каже Бојан. 

Последице невремена видљиве су и у центру села које има 250 домова. На све стране поломљено дрвеће и црепови које је ветар носио.

Мештани Великог Трњана још нису санирали ову штету, а већ страхују од нових падавина и невоља. Очекују и помоћ надлежних.

РТС

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВОСТИ САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве

НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".

06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!

У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.

06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕДА ПУТИНОВ СТАН: Све пршти од луксуза, отворио чак и фрижидер, има и капелу (ВИДЕО)